Saat 06.28’de telefonuna uzaktan erişilerek adına kredi çekilen Gülsüm Kaya, Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Bilirkişinin, “Saat 06.28’deki kredi işlemlerinden banka şüphelenmeliydi” değerlendirilmesini yerinde bulan mahkeme, bankanın gerekli güvenlik önlemleri almadığı tespitinde bulundu.

6 satır darbesine 3 yıl hapis talebi 6 satır darbesine 3 yıl hapis talebi
Dava dosyasına göre, Ankara Gölbaşı’nda yaşayan Gülsüm Kaya, telefonunda yüklü bulunan özel bir bankanın mobil uygulamasına, 4 Kasım 2020 tarihinde giriş yaptı. Bu sırada ekranda “Hesabın ile Kolay Adresini Eşle” başlıklı bir bildirim paneli açıldı. Kaya, söz konusu bildirimi onayladı ancak işlem gerçekleşmedi ve bankanın mobil uygulamasına giriş yapamadı. Gülsüm Kaya’nın tıkladığı bildirimle telefonu, dolandırıcılar tarafından ele geçirildi, uzaktan erişimle onun adına bir gün sonra, 5 Kasım 2020 tarihinde saat 06.28’te 40 bin TL kredi çekildi. Kaya, bir gün sonra gelen hayat sigortası poliçesi ile adına kredi çekildiğini fark etti. Dolandırıldığını anlayan Kaya, suç duyurusunda bulunurken, avukatı Mustafa Dönmez aracılığıyla Ankara 8. Tüketici Mahkemesi’ne “menfi tespit” davası açtı.

'GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR'

Tüketici Mahkemesi konunun teknik bir boyutu bulunması nedeniyle dosyada bir bilirkişi heyeti görevlendirdi. Hazırlanan raporda özetle şu ifadeler yer aldı: