• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Tam zamanı günlük sakızı

  13.01.2017 08:30
  Yadigar Benzeş / Aktar Abla

  Yadigar Benzeş / Aktar Abla

  Bu gün artık unutulmaya yüz tutmuş ama sağlığımız için vaz geçilmez ağaç sakızından söz edeceğim. Akgünlük, halk arasında akamber, günlük yada sığla olarak ta anılır.

  Yaklaşık olarak 60-65 bin yıl öncesinden günümüze kadar uzanan Anadolu günlük ağacı dünyada sadece bizim ülkemizde, Muğla ve yöresinde yabani olarak yetişmesi ise başka bir değer, günlük ağacının odunlaşmış gövde üzerinde balsam kanalları mevcut olup, bu ağaçtan her yaz uzunlamasına yarıklar açılarak yoğun balsam ve kabukları alınır, günlük ağacının ince kabukları mevlütlerde veya eve buhur kokusunu yaymak için yakılır.

  Akgünlüğün şifasını saymakla bitmez siz bakmayın pek kimsede duymazsınız onun adını ancaak bu yazıyı okuyan her kes eminim hemen aktarlara koşup evinizde bulundurmak ve sınırsız şifasını yaşamak için bitki dolaplarınızda yerini alacaktır bu değerli ağacın sakızı.

  Ben üç çocuğumu bununla büyüttüm sayılır, oğlum bebekken, hem göğüs hırıltısı hemde, geçmeyen bir öksürük vardı mecburen doktora gittik Allah rahmet eylesin o zamanın çocuk doktorumuz Mesut Künar Beye götürdük. Bronşit teşhisi ile bir sürü antibiyotikle bizi eve yolladı. Tabii ilaçların arasında iğnelerde var, annelik bu bende bir panik bir telaş ilaçlara karşı biraz hassasım bu yüzden her ihtimale karşı benim mutfağımın yarısını bitki ve otlarla doludur,önce mutfağımın baş köşesinde duran akgünlükle iki gün boyunca günlük tedavisini hiç aksatmadım destek olarak bitki şurup ve şerbetlerimi eksik etmedim inanın iki gün sonra oğlumun o kuru öksürüğü azalmıştı durumunun iyiye gittiğini görünce devam dedim o gün bu gündür günlüğü daha bir sever oldum. Ha bu arada oğlum otuzaltı yaşında şimdide torunuma aynı işlem devam ediyoruz.

  Şimdi gelelim nasıl kullanacağımıza, evinizde her daim bir tane tava yada tencere bulundurun ama küçük olacak sonra iki yemek kaşığı günlüğü ocağın üstüne koyup günlük taneciğinin dumanına göğüz büyüklüğündeki pamuğu o dumana karşı tutun bir parça göğüs kısmına diğeri sırtına gelecek şekilde koyun hastalığı geçinceye kadar her gün yapın bu işlemi.

  Gelelim faydalarına: Çok iyi bir antiseptik olduğundan, yaralara sürülmesi uğundur ayrıca gribal enfeksiyon tedavisinde rahatlıkla kullanılır, cilt,saç derisinde yara ve mantar gibi deri hastalıklarında, mide ve onikiparmak  bağırsak ülserinde yara iyileştirici olarak kullanılmakta, günlük sakızı, binlerce bilimsel araştırmaya konu olmuştur, tıptada çok yaygın kullanılmasının yanı sıra ,Astım. Romatizma, Ülser, Kolit, İshal, Akneler, Adet düzensizliği, sistit, Sakinleştirici Akciğer rahatsızlıkları ve en güzel yanlarından birisi Peygamberimizin  unutkanlığa en çok önerdiği, sabah aç karnına iki tane kuru üzüm ve nohut büyük’lüğünde üç dört adet günlük kırkbirgün hiç aksatmadan tüketilmesini buyuruyor, günlüğün faydalarını daha saymakla bitermi? Dişetlerine, kanı sulandırmaya ve ağrı kesici özelliğine kadar bir çok faydası olan günlük yerli olmasına dikkat edin
  Sağlık şifanız olsun.

   

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA İNDİR

  Bu yazı toplam 4068 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim