• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  'Tam Gün' geldi doktor gitti

  19.09.2011 07:41
  Hekime 'Ya hastane ya muayenehane' diyen yasa uygulamaya geçti. Hekimlerin ayrılması nedeniyle hastanelerde 'randevu' sorunu var.
  Tam Gün geldi doktor gitti
  'Tam Gün' geldi doktor gitti 'Tam Gün' geldi doktor gitti 'Tam Gün' geldi doktor gitti

   

   Radikal, İstanbul daki hastaneleri dolaşarak hastalara ve yakınlarına Tam Gün Yasası nı sordu. Kimileri yasadan habersizdi. Haberi olanlarsa doktorların hastanelerden ayrılması, izne çıkması ya da emekli olmaya karar vermesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ve randevu alamadıklarını söyledi.
   
  Uzun tartışmalardan sonra hükümet tarafından 26 Ağustos’ta ‘Kanun Hükmünde Kararname’yle uygulamaya konulan sağlıkta ‘Tam Gün Yasası’ kamu ve üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlandı. Yasadan önce önce hekimler hastanede görev yaparken aynı zamanda muayenehanede de çalışabiliyordu. 
   
  Yasayla birlikte bakanlık hekimlere ‘bir tercih yap’ şartı koydu. Bunun üzerine kamu hastanelerindeki bazı doktorlar istifa ederek, muayenehanesinde çalışmayı tercih etti. Bir kısmı emeklliik için dilekçe verdi. Bir bölümü de iki yerde aynı anda çalışıp, suç işleyen durumuna düşmemek için izne çıkmayı tercih etti.
   
  Tam Gün Yasası’ndan hastanelerde tedavi için bekleyen hastaların büyük çoğunluğu haberdar değil. Radikal, İstanbul’daki hastaneleri dolaşarak, hastalara ve öğrencilere ‘Tam Gün Yasası’nı sordu. Bazı hastaların yasadan ve uygulamadan haberi yok. Hastanelerde doktorların kimisinin ayrılması ya da izne çıkması nedeniyle yoğunluk göze çarpıyor. Haberdar olanlarsa farklı görüşler dile getirse de, bir uyum sorunu yaşandığına dikkat çekiyor. Yasanın, hastalar için adalet sağladığını düşünenler olduğu gibi, hastanelerin yoğunluğundan, randevu alamamaktan şikâyetçi olanlar da var. Hastane koridorlarında bekleyen hastaların isteği, bir an önce derdine derman olacak uygulamanın hayata geçmesi. 
   
  Üniversite hocalarının özel muayenehaneleri olmasını doğru bulmayıp, ücretlerin yüksek olmasından şikâyet edenler olduğu gibi “Hak ettikleri ücreti alsınlar, yeter ki derdimize derman bulalım’’ şeklinde yaklaşanlar da bulunuyor. Yeni yasa ile ilgili ortak görüş ise randevu almada yaşanan zorlukta birleşiyor. Çapa Tıp Fakültesi öğrencileriyse Tam Gün Yasası’nın kendileri için olumsuz olduğu kanaatinde. Hastaların özel hastanelere yönlendirilmesini engellemek yerine yasak getirilmesini eleştiren öğrenciler, yasanın tecrübeli hocaları devlet üniversitelerinden kaçırdığını düşünüyorlar. 
   
  Akdağ: İkisi birden olmaz
  Hekimlerin ya da hastaların bu eleştirilerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ katılmıyor. Önceki gün Kahramanmaraş’ta bulunan Bakan Akdağ’a gazeteciler, yasayla ilgili sıkıntıları sordu. Bakan Akdağ’ın yanıtı şöyleydi: “Bu kanun hükmündeki kararnameyi yapmadan önce her 100 uzmanın 97’si tam gün çalışıyordu. Birilerinin iddia ettiği gibi ortada bir problem yok. Artık bu meseleyi ülkemiz büyük ölçüde çözmüş durumda. İsteyen milletin hastanesinde çalışır, isteyen üniversite hastanesinde çalışır, isteyen de özel sektörde çalışır. İkisi beraber olmuyor, ikisi beraber olunca eğitim aksıyor, araştırma aksıyor. İkisi beraber olduğunda söylemeye dilim varmıyor ama hastaneler ticarethaneye dönüşüyor, milletin hastanesi...Buna izin vermeyeceğiz.”
   
  Emeğin karşılığı verilmeli
  Yasa gündeme geldiğinden beri eylemler yapan hekimlerin uygulamayla ilgili eleştirileri sürüyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Haluk Çokuğraş, ”Üniversite hastanesinde hasta bakmamız yasak. Hastaya bakmadan, tedavi etmeden tıp öğrencisine nasıl sağlıklı bir eğitim verilebileceğini bilemiyoruz. 
   
  Bu çok temel bir problem” derken, Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da “Yasa gerek hekimlerin çalışma koşulu ve ücreti, gerek vatandaşların sağlığa erişimi konusunda bir düzenlemeyle beraber uygulanmazsa, hekim emeğini ucuzlatmaya yönelik bir uygulamadan öteye gitmez. Öğretim üyelerinin büyük bölümü özel üniversitelere geçince tıp eğitiminin özel vakıf üniversitelerine doğru kaymasının önü açılacak” dedi. Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’ysa yasanın prensipte doğru olduğunu belirtirken, “Ancak çalışan hekimleri emeklerinin karşılığını alabilmeli” diye konuştu.
   
  radikal
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim