• BIST 109.330
 • Altın 156,188
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Tabip Odası'ndan kritik

  30.12.2010 15:16
  Aydın Tabip Odası Yönetim Kurlu Başkanı Dr. Eralp Atay, yaptığı basın toplantısı ile sağlık sektörü açısından 2010 yılını değerlendirip 2011 yılı için beklentilerini açıkladı.
  Tabip Odasından kritik
  Tabip Odası'ndan kritik Tabip Odası'ndan kritik Tabip Odası'ndan kritik

  Aydın Tabip Odası Yönetim Kurlu Başkanı Dr. Eralp Atay, yaptığı basın toplantısı ile sağlık sektörü açısından 2010 yılını değerlendirip 2011 yılı için beklentilerini açıkladı. 2010 yılında Aydın Tabip Odası olarak yerelde ve genelde pek çok konuda kamuoyunu bilgilendirdiklerini kaydeden Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eralp Atay, “Özellikle genel seçimlerin ardından 2011 yılı için endişelerimiz var” dedi.
  Aydın Tabip Odası Başkanlığı"nda düzenlenen basın toplantısında Aydın Tabip Odası"nın mesleki sorunluluklarının yanı sıra sosyla sorumluluklara da büyük önem verdiğini ve gereğini yerine getirdiğini ifade eden Başkan Eralp Atay, “Türk-Sağlık-Sen ve SES ile ortak çalışmalar yürüttük. Rreferandumda taraf olduk. Sağlıkta şiddet arttı. Her gün bir ilden şiddet haberi geliyor. Alo şiddet hattı kurduk. Tam gün yasası 2010 da çok konuşuldu, Sağlık Bakanı yasanın bazı maddelerinin iptalini içine sindiremedi, bir türlü kabullenemedi. Tıp fakültelerinin Sağlık Bakanlığı"na bağlanması başlandı. Aile Hekimliğine 13 Aralık"ta Aydın"da geçildi. Tüm Türkiye"de aile hekimliği sistemine geçilmiş oldu. Bununla ilgili olarak 12 Ocak tarihinde 1. ayında değerlendirme toplantısı yapacağız” dedi.
  Sağlık ve diğer alanlarda hukuksuzluğun devam ettiğini de iddia eden Aydın Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, “Sağlık Bakanlığı müsteşar yardımcısı Ömer Faruk Koçak, geçtiğimiz hafta Türkiye"deki tüm özel hastane yöneticilerini Ankara"ya çağırarak, devlet ya da üniversite hastanelerinde çalışan doktorları 31 Aralık"a kadar işten çıkarmalarını söyledi. Yazı yok aba altından sopa göstermek var” diyerek bu uygulamanın da karşısında olduklarını kaydetti.
  Genel sorunların yanı sıra yerel sorunlar ve Tabip Odası"nın yaptığı çalışmalardan söz eden Eralp Atay, “Nazilli Tıp Fakültesi ile ilgili raporumuzdan sonra artık böyle bir konunun konuşulmasına gerek olmadığı anlaşıldı. ADÜ Tıp Fakültesi yeni mezunlarını verdi. ADÜ Tıp Fakültesi Hastanesi açıldı. Yeni Kurulmak İstenen Hastane ile ilgili olarak tüm taraflarla ortak hastane ihtiyaç mı? ihtiyaçsa yer doğru mu? Bunu değerlendirdik. TTB Merkez Konseyi Başkanı Aydın" a gelerek ziyaretlerde bulundu” dedi.
  “2011 YILINDA ENDİŞELERİMİZ VAR”
  Açıklamasında Tıp Fakültesi Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı"na devirlerinin artacağını da kaydeden Atay “Özelleştirme hızlanacak, vatandaşların katkı payları artacak. Özellikle 2011 yılının ikinci yarısında itibaren sağlık personelinin tamamı sözleşmeli çalışmaya zorlanacak. Tüm bu özelleştirmeler için yasal hazırlıklar yapılacak, yasalar çıkarılacak. Hak olan sağlık, piyasa koşullarına terk edilemeyecek kadar önemlidir. Sermayenin bize dayattığı değil, hak olan sağlığın hakim olduğu sistemi kurmalıyız. 17 Aralık günü Ankara iyi hekimlik- nitelikli sağlık hizmeti mücadele kampanyasını başlattık” ifadelerine yer verdi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim