• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Sütler soğuk zincire dahil

  21.01.2010 15:30
  Aydın Valili İl Hıfzıssıhha Kurulu, üretilen çiğ sütlerin tüketicilere daha sağlıklı bir şekilde ulaşması için bir dizi önlemler alarak; tüm üretici ve işletmelerin alınan kararlara uymasını istedi.
  Sütler soğuk zincire dahil
  Sütler soğuk zincire dahil Sütler soğuk zincire dahil Sütler soğuk zincire dahil

  Konuyla ilgili olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu"ndan yapılan açıklamada; il genelinde üretilen sütlerin taşınması, muhafazası, nakli ve pazarlama konusunda bir dizi karar alındığına işaret edeilerek, “Çiftçi şartlarında üretilen çiğ sütün pazarlamasında, hayvancılık işletmelerinden toplanarak süt toplama merkezlerine ve süt işleme tesislerine ulaştırılması sürecinde zamanın uzaması, bakteri yükünün artmasına neden olmaktadır. İlimizde üretilen sütlerin bizzat üreticiler tarafından zaman geçirilmeden, uygun kaplarla toplama merkezlerine getirilmesi gerekli olup, üretilen sütlerin hayvancılık işletmelerinden ve süt toplama merkezlerinden uygun olmayan sağlıksız araç, alet, ekipman ve güğümler ile taşıma ve pazarlaması yasaklanmıştır. Süt toplamada kullanılan alet ve ekipmanlar düzgün, kolay temizlenebilen ve dezenfekte edilebilen, korozyona dirençli, insan sağlığı açısından tehlike yaratmayacak, sütün doğal yapısını olumsuz yönde etkilemeyecek ve süt ile reaksiyona girmeyecek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izinli ambalaj malzemesi olması zorunludur. Hayvancılık işletmelerinde üretilen sütler, sağımdan hemen sonra uygun kaplarla süt toplama merkezine ulaştırılacak, merkezdeki soğutma tanklarında 4°C ile 6°C arası soğutularak nakil öncesi muhafaza edilecektir. İlimizde, çiftçi şartlarında üretilen çiğ sütlerin tamamı soğuk zincire dahil edilecek, sağımdan hemen sonra süt, sütün kalitesine olumsuz etkisi olmayacak temiz bir yerde biriktirilecektir. Eğer süt, sağımdan sonra iki saat içerisinde toplanmayacaksa 8 °C"ye, günlük toplanmayacaksa en az 6 °C"ye soğutulmalıdır” denildi.

  Alınan kararın uygulanması ve denetimi hakkında da bilgiler verilen açıklamada, “Alınan kararların uygulanmasında, Belediye mücavir alanı içerisinde Belediye Başkanlığı, Köylerde, Köy Muhtarlığı, Süt Üretici Birlikleri, Kooperatifler ve Üst Birlikleri ile süt alan firma temsilcileri müştereken sorumludur. Bu karar, süt toplama ve soğutma merkezleri oluşturulan yerlerde taraflarca eksiklerin giderilmesi için 1 Mart 2010, henüz süt toplama ve soğutma merkezi bulunmayan, çiftçi teşkilatlanması teşekkül etmemiş yerlerde 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilecektir. Bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ile 5179 Sayılı Gıda Kanununa göre işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi./iha

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim