• BIST 108.645
 • Altın 154,531
 • Dolar 3,8286
 • Euro 4,5258

  Suriye'ye çıkartma

  26.06.2009 10:04
  Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Aydın Sanayi Odası (AYSO) üyeleri; Aydın ekonomisi için hedef ülkeler arasında yer alan Suriye’de bir dizi inceleme ve görüşmelerde bulundu.
  Suriyeye çıkartma
  Suriye'ye çıkartma Suriye'ye çıkartma Suriye'ye çıkartma

  Türkiye"nin Şam Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliği ve Halep Başkonsolosluğu ile sürdürülen temaslar neticesinde gerçekleştirilen iş gezisine değişik sektörlerden 22 AYTO üyesi işadamı, AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, AYSO Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ile AYTO ve AYSO yönetim kurulu üyeleri katıldı.
  Halep ve Şam şehirlerini kapsayan iş gezisi sırasında Aydın heyetini makamında kabul eden Halep Başkonsolosu Ali Kemal Aaydın; Suriye ekonomisi, ekonomik ilişkilerdeki imkanlar, fırsatlar ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında heyete bilgi verdi. Sınır illerinin dışında ilk defa Ege Bölgesi"nden bir heyetin Suriye"ye gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın, Aydın"ın Suriye ürünlerinin AB pazarına ulaştırılmasında stratejik bir noktada bulunduğunu ve bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
  Türkiye Suriye Bilgi Merkezi Genel Müdürü Dr. Murat Yılmaz da; Aydın heyetine birimi ile ilgili bilgi vererek, firmaların Suriye pazarına girişlerinde her türlü araştırma ve desteğin verilebileceğini belirtti.
  Daha sonra Şam Ticaret Odası"nda Şam Sanayi Odası ile birlikte karşılanan Aydın heyeti burada ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde Şam Ticaret Odası Başkan Yardımcısı aynı zamanda Türkiye-Suriye İş Konseyi Eşbaşkanı Bahaddin Hasan ile Şam Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Eymen Mevlevi Aydın heyetine ev sahipliği yaptı.
  Gezinin ikinci bölümünde Şam Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik ve Ticaret Müşaviri Şaban Kaan Özdemir ile bir araya gelen Aydın iş dünyası temsilcilerine, Suriye"nin ekonomik profili hakkında brifing verildi. Heyete Suriye ekonomisi hakkında bilgiler veren Büyükelçi Çevik, 2007 yılında Türkiye ile Serbest Ticaret Antlaşması yapan Suriye"nin Türkiye için önemli bir ticari partner oluşturma yolunda ilerleme sağlandığı belirtti. İş gezisinin ülke seçimi ve zamanlaması bakımından çok uygun olduğunu belirten Çevik, kurulacak ticari birlikteliklerde kendilerine danışılmasını, bu konuda elçilik çalışanlarının her türlü destek vereceğini beyan etti.
  Şam programı kapsamında Arap Uluslararası Fuar Merkezi"nde düzenlenen Gıda Ürünleri, Gıda Teknolojileri, Ham Maddeleri Ve Ambalaj Fuarı"nı ziyaret ederek incelemelerde bulunan Aydın heyeti, Merkür Fuarcılık tarafından Türk firmalarının katılım organizasyonu yapılan, Dış Ticaret Müsteşarlığımızca desteklenen fuara 25 Türk firması stant açarak katıldı.
  Merkür Fuarcılık Genel Müdürü Ramazan Taylan, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu ve Genel Sekreter Alaattin Arslan"ı fuara katılan Türk firmalarının stantlarını gezdirerek, firmaların izlenimlerini almalarını sağladı. Taylan, Gıda ve Ambalaj Malzemesi ağırlıklı firmaların ortak kanaati Suriye pazarına girişte fuarların önemli bir adım olduğu kaydetti.
  4 günlük Suriye gezisini değerlendiren AYTO Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “Suriye ile Türkiye"nin 2007 yılında imzalamış olduğu Serbest Ticaret Anlaşması bugün için ülkemiz müteşebbisine önemli fırsatlar oluşturmuştur. Anlaşma ile Türkiye Suriye"den ithal ettiği bir çok ürünün gümrük vergisini sıfıra çekmiştir. Suriye"de 12 yıllık gümrük vergilerini kademeli olarak sıfıra çekecektir. Suriye henüz Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamıştır. Dolayısıyla bu bizim için önemli bir fırsat diye düşünüyorum. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz. Suriye bizim komşumuz. 2008 yılında ihracatımız yüzde 50 oranında artarak dış ticaret hacmimiz 2 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Suriye"de yapılacak bir yatırımda Suriye menşei kazanacak ürün 17 Arap Birliği Üyesi ülkede gümrüksüz dolaşım hakkına sahiptir. Suriye"nin AB"ye ihraç edeceği ürünlerde ülkemizin AB ile konumu bakımından ilimiz önemli bir geçiş köprüsü özelliği taşımaktadır. Suriye piyasasında Türk ürünleri AB ve Çin ürünlerine göre daha çok tercih edilir konumdadır. Küresel ekonomik ve finansal krizden en az etkilenen ülkelerden biri olan Suriye bizim için önemli bir pazardır. 2009 yılında dış ticaretimiz genelde geri durumdayken beş aylık süreçte bu ülkede yüzde 33"lük artış görülmektedir. Sonuç itibariyle Türk müteşebbislere ve Türk ürünlerine olan yüksek talep bu ülkeye ihracatı ve yatırımı cazip kılmaktadır” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim