• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Sur Yapı'dan yeni projeler

  29.11.2010 23:18
  Sur Yapı, 2011’de 4 projeye başlamayı planlarken, halka arz çalışmalarını da sürdürüyor.
  Sur Yapıdan yeni projeler
  Sur Yapı'dan yeni projeler Sur Yapı'dan yeni projeler Sur Yapı'dan yeni projeler

  Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, önümüzdeki yıl toplam değeri 1.5 milyar doları bulacak olan 6 projeye odaklanacaklarını söylüyor.

  BU yıl Sancaktepe"deki Adapark ve Çamlıca"daki Exen istanbul projelerinin satışını gerçekleştiren Sur Yapı, 2011"de İstanbul"da Çekmeköy, Kağıthane, Bayrampaşa, İzmir"de ise Torunlar ve Hayat Grubu ile ortaklaşa yürüyecek 4 projeye başlayacak. Hedefleri arasında önümüzdeki yıl GYO kurup, halka açılmak olan Sur Yapı, iki kademeli halka arz planlıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Adapark ve Exen İstanbul projelerini de ekleyince önümüzdeki yıl toplam değer 1.5 milyar doları bulacak olan 6 projeye odaklanacaklarını söyledi.

  2011"de 4 proje başlayacak

  Son lanse ettikleri Exen İstanbul projesiyle toplu konutta 7"nci projeye ulaştıklarını ve bugüne kadar yaklaşık 2 milyon metrekare inşaat yaptıklarını belirten Altan Elmas, 2011"de başlayacakları 4 proje olduğunu ifade etti. Elmas, projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Çekmeköy"de yeni bir karma projeye başlıyoruz. 72 dönümlük bir arazimiz var, çalışmaları başladı ve 2011"in ilk çeyreğinde satışına başlamayı planlıyoruz. 450-500 konut ve 25 bin metrekare büyüklüğünde çarşı gibi bir alışveriş merkezinden oluşacak. Yaklaşık 350 milyon liralık yatırım değeri olacak. Kağıthane"de bir alışveriş merkezi ve ofis projemiz olacak. Ruhsatını almak üzereyiz. 250 milyon dolarlık proje değeri var. Bayrampaşa"da bir alışveriş merkezi, otel ve ofis düşünüyoruz. 2011"in ilk yarısına yetiştirme ihtimalimiz zayıf. Otel yerine rezidans yapma ihtimalimiz de var.”

  İzmir"de marina izni bekliyor

  İzmir Bayraklı"da, Hayat Grubu ve Torunlar GYO ortaklığı ile hayata geçirecekleri projede, Bayraklı Belediyesi"nden 1/1000"lik planları beklediklerini anlatan Altan Elmas, “O planlar da tasdik oldu. İzmir"de bir şanssızlık yaşadık. Burada bir alışveriş merkezi ve rezidans kulesi olacak. Bu doğrultuda konutların satışına Nisan 2011"de yapılacak genel seçimlerden sonra başlayacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Marina izinleri için çalışıyoruz. Büyük ihtimalle o izni de alacağız. İzmir"de marina yapılabilecek en güzel alan da burası” diye konuştu.

  Altan Elmas, 2011"de yeni başlayacak 4 projeleri ve devam eden projelerinden Adapark ve Exen İstanbul da dahil 6 projede toplam 1.5 milyar dolarlık iş hacmi yaratacaklarını dile getirdi.

  Halka arz çalışmaları iki kademeli olabilir

  ALTAN Elmas, 2011 yılında halka arz çalışmalarına da hız vereceklerini belirterek, şunları söyledi: “Halka arz çalışmalarımız devam ediyor. Önemli mesafe kaydettik. GYO kuruluş sürecindeyiz şu anda. Aracı kurumlarımızı belirledik. Önümüzdeki yıl bir seçim var. Halka arz büyük ihtimalle seçimden sonra olacak. Mayıs sonunda da olabilir. Halka açılma oranı ilk etapta yüzde 25-35 olabilir, yüzde 49"a kadar gitmeyi düşünmüyoruz. Halka arzı iki kademede yaparız diye düşünüyorum. Çünkü projeler bir yere geldikten sonra 2"nci bir halka arz daha iyi rakam toplayabiliyor.”

  Kentsel dönüşümde potansiyel var

  KENTSEL dönüşümde bir potansiyel doğacağını düşündüklerini kaydeden Altan Elmas, “Orta altı kesime dönük eğer ileride devletin bir çalışması olursa arazi üretme noktasında , sektör olarak zorlamak durumundayız. Gerçek talep orada. Bizlerin sattığı konutları orta kesim alamaıyor, orta üst alıyor. Kentsel dönüşüm olmazsa olmaz, bunu yapmalıyız. Aktif rol alacağız. Kentsel dönüşüm orta ölçekli mütaahhitlik sektörünü de geliştirecektir” diye konuştu.

  Genç kitle eski konut istemiyor 2"nci elde durgunluk var

  TÜRKİYE İstatistik Kurumu"nun açıkladığı 3"ncü çeyrek konut satış rakamlarını değerlendiren Altan Elmas, bu rakamların firmaların satış rakamlarını yansıtmadığını, çünkü bu projelerde tapuların daha sonra teslim edildiğini söyledi. Sektörün genelinin satışlardan memnun olduğunu dile getiren Elmas, “Geçen seneden daha kötü giden bir satış yok hatta daha iyi gidiyor. Ancak 2"nci el konutta durgunluk yaşanıyor. Bizim konut alıcılarımızın büyük kısmı eski evini elinden çıkarmaya çalışıyor. Talebin kaynağı olan 25 yaş ile 40 yaş arası kitle eski bir apartman dairesinde oturmak istemiyor. Hem sosyal statü olarak hem de sosyal hayatı nedeniyle markalı projelerde yer almak istiyor. Bu da ikinci el satışlarını talebi azaltıyor” diye konuştu.

  İnşaat maraton koşusudur uzun nefesli olmak gerekir

  KONUT satışlarında şu anda bir ivme yaşandığını anlatan Altan Elmas, şu değerlendirmeyi yaptı: “Eskiden arz yetersizdi, ivmenin etkisi çok büyük oluyordu. 1 ayda satıyorsak artık 1 ayda satmak yok, zamana yayılıyor. İnşaat sektörüne diğer sektörden girenler de oldu ancak umduğunu bulup da devam edeni bilmiyorum. Bizim sahamızda uzun nefesli olmak gerekiyor. Kısa nefesli para kazanma dönemi bitti. Bizim yaptığımız iş maraton koşusu, nefesi sağlam tutmak gerekiyor.”

  Airporthill"de taksitler 2 bin 500 liradan başlıyor

  AKYAPI, Emke, Günyap ortak girişimi olarak inşası tamamlanan AirportHill"de daireler Ocak 2011"de teslim edilecek. Bahçelievler"de Star City AVM"nin karşınsında yer alan AirportHill, 4, 5 ve 6 katlı binalardan oluşurken, 2+1, 3+1 ve ev ofis daire seçenekleri sunuyor. 92 konutun yer aldığı butik bir proje olan Airport Hill"de, zemin katlarda yer alan cadde üstü mağazalarıyla bir çarşı anlayışıyla 17 dükkan yer alıyor. 6 bin 968 metrekare alan üzerinde inşa edilen projede, yüzde 25 peşinatla İş Bankası, Akbank ve Kuveyt Türk"ten yüzde 0.22"den başlayan faiz oranlarıyla konut kredisi kullanılabiliyor. 120 ay vadede ise yüzde 0.80 faiz uygulanan projede, peşinatlar 64 bin 500 TL"den, aylık taksitler ise 2 bin 514 TL"den başlıyor.

  Işıkören, gayrimenkul mentorluğu yapacak


  GAYRİMENKUL sektöründe 13 yılı aşkın deneyime sahip olan Hilmi Işıkören, kendi danışmanlık şirketi ile sektörün önemli eksiklerinden eğitim başta olmak üzere çeşitli rehberlik hizmetleri verecek. Işıkören, işini genişletmek isteyen veya geleneksel yöntemlerin sorunlarıyla uğraşan gayrimenkul ofislerine yönelik oluşturduğu danışmanlık şirketinde, "İşinize Özel Mentorluk" hizmeti verecek. Işıkören, Re/max, Century 21 ve Realty World markalarında geliştirdiği deneyimleri ile gayrimenkul ofis sahibi ve danışmanlarına özel çeşitli eğitim seminerleri, sistem kurma, ekip oluşturma ve bireysel koçluk hizmetleri verecek. Gayrimenkul ofisleri dışında proje pazarlama konusundaki tecrübelerini de işin içine katan Işıkören, şirket bünyesinde proje pazarlama konusunda da projelere özel çözümler getiriyor. Sektörde gayrimenkul danışmanlığı konusunda büyük bir boşluk olduğunu belirten Işıkören, artık eski yöntemlerle yürütülen gayrimenkul işinin yeterince kazanç sağlamadığını, ekip oluşturma, sürekli eğitim ve kişisel koçluk programlarıyla işine yatırım yapan ofislerin işlerine değer katacağını ifade etti.

  Konut kredileri 54 milyar liraya ulaştı

  İNŞAAT Malzemesi Sanayicileri Derneği"nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye"nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda konut kredilerinde 2009 yılının ortasında başlayan patlamaya dikkat çekildi. İMSAD"ın raporuna göre, 2010 yılının üçüncü çeyreğinde ivmelenen inşaat sektöründe, maliyetlerde artış yaşandığı görülüyor. Büyük proje yatırımlarının sürmesi, son kullanıcının alım gerçekleştirmemesine karşın sektörün hareketli kalmasını sağlıyor. İnşaat malzemesi fiyatlarında 2010"un üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.24, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.78 oranında artış oldu. Konut kredileri 2004 yılında yaptığı patlamaya benzer bir patlamayı 2009 Mayıs ayından beri gerçekleştiriyor. Buna göre konut kredileri Kasım ayında 54 milyar TL düzeyine ulaştı.

  2400 konutluk Atakent 3 projesi geliyor

  SÖZ verilen tarihten 8 ay önce teslim edilen 1108 konutluk Avrupa Konutları Atakent 2 projesinin ardından, Avrupa Konutları"nın Atakent"teki üçüncü projesi Avrupa Konutları Atakent 3 yakında satışa çıkıyor. Atakent 3 projesi, 2 bin 400 konuttan ve 160 odalı bir otelden oluşuyor. Atakent 2 projesinde ise, 1+1 daireler 1300 TL"ye varan fiyatlarla kiracı bulurken, son 30 daire için özel ödeme seçenekleri sunuluyor. Avrupa Konutları Atakent 2"nin komşularla tanışma partisine katılan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar şunları söyledi: “Bu bölge daha önce Halkalı olarak anılır, çok kıymet verilmeyen bir lokasyon olarak görülürdü. TOKİ ve Avrupa Konutları markasının birlikte yaptıkları projelerle, bugün burada gördüğünüz gibi 5 yıldızlı bir tatil köyünü hatırlatan, her türlü konfor ve ayrıcalığın düşünüldüğü, İstanbullulara yakışan yaşam tarzları üretiliyor. Artık bu bölge Atakent olarak anılıyor ve şehrin en gözde mekanlarını bünyesinde barındıran, kaliteli yaşam alanlarının yükseldiği bir semt olarak göz kamaştırıyor.”

  White Hill alışveriş merkezi nisanda açılacak

  BEYAZ İnşaat, İstanbul Eyüp"ün organize perakende anlamındaki ilk yatırımını gerçekleştiriyor. Eyüp"ün ilk alışveriş merkezi White Hill"i nisan ayında açıyor. 15 bin metrekare alana sahip olan White Hill, toplamda 5 kat üzerine kuruluyor. 50 mağazanın yer aldığı alışveriş merkezinde, eğlence alanları ve açık hava sineması da bulunacak. Alışveriş merkezinde gelen misafirlerin rahat giriş yapabilmeleri için iki ayrı yaya girişi bulunuyor. Açık ve kapalı olmak üzere 500 araçlık iki ayrı otopark bulunan alışveriş merkezi Atatürk Bulvarı ile Saya yolu caddesi kesişimin de yer alıyor. Uzun zamandır bölgeye giriş yapmak isteyen 2M Migros da yer alacak.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim