• BIST 99.028
 • Altın 281,813
 • Dolar 5,8739
 • Euro 6,4829

  Sümerbank Basmalarından Aydın Haritası Dikti

  11.01.2016 15:05
  Aydın’da yaşayan 55 yaşındaki emekli öğretmen Nihal Erbakan büyük bir vefa örneği göstererek tarihi Nazilli Sümerbank basmalarından oluşan ‘Aydın Haritası’ dikti. Erbakan, şimdiki hedefinin ise ‘Türkiye Haritası’ dikmek olduğunu söyledi.
  Sümerbank Basmalarından Aydın Haritası Dikti
  Sümerbank Basmalarından Aydın Haritası Dikti Sümerbank Basmalarından Aydın Haritası Dikti Sümerbank Basmalarından Aydın Haritası Dikti

  Atatürk’ün 1937 yılında Nazilli ilçesine açtığı Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası’nın basmalarından ‘Aydın Haritası’ diken emekli öğretmen Nihal Erbakan, “Bu proje ile Sümerbank’a vefa borcumu ödedim. Bu projemle özel bir firmanın kırk yama yarışmasına katıldım. Projem yayınlanmaya değer görüldü ve kataloglarda kullanıldı. Sümerbank’ın ruhunu tekrar canlandırmaktan gurur duyuyorum” dedi. Babasının 31 yıl Sümerbank’ta çalıştığı için bir Sümerbank kızı olduğunu söyleyen Nihal Erbakan, “Ben babamın oradan kazandığı parayla öğretmen olmuş biriyim. Nazilli Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olarak elde kırk yama kursu eğitimi veriyorum. Sümerbank için ne yapabilirim diye sürekli olarak düşünüyordum. Aklıma Nazilli Sümerbank basmalarından oluşan Aydın ili haritası yapmak geldi. Sümerbank basmalarını değerlendirmek istedim. Her şeyden önce Sümerbank çocuğu olduğum için bunu bir vefa borcu olarak gördüm. Her bir ilçesinde tamamen Nazilli basması kullandım. Özellikle Nazilli’yi belirtmek için Sümerbank Fabrikası’nı koydum. Fakat bacasını tütmüyor şeklinde gösterdim. Fabrikanın kapandığını vurgulamak ve göstermek amacıyla böyle yaptım. Özel bir firmanın düzenlediği kırk yama yarışması vardı. Bu yarışmaya da bu projemle katıldım. Makine dikimi ile yapılan bir yarışmaydı. Ben el dikimi yapmama rağmen bu firma yaptığım bu Aydın Haritası projemi yayınlamaya değer gördü ve albümlerinde yayınladı. Bundan sonra da ilçemize açılması gündemde olan basma müzesinde sergilenmesini istiyorum. Şimdi hedefimde Türkiye haritası var. Türkiye’nin 81 ilini Sümerbank basmalarını kullanarak tek tek kumaşla yapmak istiyorum” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim