• BIST 108.153
 • Altın 153,551
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Sultanhisar'da jeotermal seracılık çalışmaları

  17.11.2011 15:26
  Sultanhisar Belediyesi, MTA tarafından ilçeye bağlı altı köyü kapsayan 36 bin dönümlük araziyi kapsayan jeotermal ihalesini kazanmasının ardından Jeotermal Seracılık Projesi çalışmalarına hız verdi.
  Sultanhisarda jeotermal seracılık çalışmaları
  Sultanhisar'da jeotermal seracılık çalışmaları Sultanhisar'da jeotermal seracılık çalışmaları Sultanhisar'da jeotermal seracılık çalışmaları

   

  Sultanhisar’ın kuzey kısmına düşen Uzunlar, Malgaçemir, Malgaçmustafa, Güvendik, Kavaklı, ve Eskihisar köylerini kapsayan bölgedeki 36 bin dönümlük jeotermal sahayı kapsayan ve Malgaçmustafa köyünde MTA tarafından 750 metreden 48 derece çıkan jeotermal sahaların ihalesi MTA tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında Ankara’da yapılmıştı. İhaleyi Sultanhisar Belediyesi adına Belediye Başkanı Ertegün Ünal 649 bin dolara kazanmıştı.
  Jeotermal kaynakların sağlanmasının ardından seracılık çalışmalarına hız verdiklerini açıklayan Belediye Başkanı Ertegün Ünal, “2009 Mart yerel seçimlerin akabinde Sultanhisar Ovası’nda bin 50 dönüm arazi kapalı sistem ve modern seracılık için ayrılmıştı. Tarıma Dayalı İktisadi Organize Sera Bölgesi (TDİOSB) kurulması üzere projeler hazırlandı ve Bakanlıktan olur almak üzere dosyamız Ankara’da beklemektedir. Belediyemizce Jeotermal saha satın alınmasından sonra jeotermal seracılık gündeme gelmiş ve çalışmalar artırılmıştır. Ancak 10 Kasım 2009 tarih ve 27402 sayılı Resmi gazetede yayımlanan kanunun 5. maddesinin 4. bendinde yer alan ‘TDİOSB yeri olarak önerilen alan/alanların büyüklük olarak en az yüzde 75’nin mülkiyetinin maliye hazinesine ait olması zorunludur’ hükmünden dolayı bu maddenin Jeotermal seracılıkta geçerli olmaması için kanun değişikliği talep edilmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün çalışmalarıyla Bakanlık olarak 2015 yılı hedefleri arasında yer alan, tarımda kırsal kalkınma, insan sağlığı ve çevreye duyarlılık, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir kullanımı, enerji tarımın oluşturulması, küresel ısınma tehdidi karşısında gerekli önlemlerin alınması, ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi gibi 61. Hükümet Eylem Planı içerisinde de yer alan ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Projesi dahilinde yürütülmesi planlanan ‘Jeotermal Seracılık Geliştirme Projesi’ uygulamaya konacaktır” dedi.
  Jeotermal Seracılık Geliştirme Projesi’nin ulusal bazda olmak üzere ilk etapta Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Diyarbakır, İzmir, Manisa, Kütahya, Şanlıurfa ve Yozgat illerini kapsayacak şekilde yürütüleceğini anımsatan Başkan Ünal, “Hükümetimizin eylem planında ve 9 il içinde bulunan Aydın’ın Jeotermal seracılık geliştirilmesi için gereken çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda Türkiye Jeotermal Belediyeler Birliğinin Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olmam dolayısıyla konuları yakından takip ediyorum. Sultanhisar Belediyesi olarak Jeotermal kaynak satın almamızın en büyük sebeplerinden birisi Sultanhisar’da mevcut Gökkale firmasına ait 150 dekar seralara ve bin 50 dönüm TDİOSB sera bölgesi kurmak, ilçemizde bulunan 4 yıldızlı Nysa Oteli termal otele çevirmek, başka termal oteller yaptırtmak, kent ısıtmasının Jeotermalden yapılmasını sağlamak, yüksek ısıda akışkanların bulunması durumunda Sultanhisar Belediyesininde ortağı olacağı elektrik santrallerinin kurulmasını sağlamak, balıkçılık, meyve kurutmacılığı gibi işletmeler yaptırmak ve Yabancı sermayeyle kurulacak termal hastane ve termal tedavi merkezleri kurulmasını sağlamak istiyoruz. MTA’dan satın alınan J-441 sahanın jeo etüt ve jeo fizik, sismik çalışmaları başlanmış olup uygun derecedeki suların uygun alanlarda kullanılması sağlanacaktır” diye konuştu.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim