• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Sulak alan açıklaması

  31.01.2009 15:13
  Tema Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir “Dünya Sulak Alanlar Günü” münasebeti ile yaptığı açıklama da Türkiye’nin birçok sulak alanını yitirmesine rağmen, sulak alanlar bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden birisi olduğunu belirtti.
  Sulak alan açıklaması
  Sulak alan açıklaması Sulak alan açıklaması Sulak alan açıklaması

  Mehmet Özdemir Tema Vakfı olarak“Su Çerçeve Yasası” çıkmasını talep ettiklerinin de altını çizdi.
  2009 yılı “Dünya Sulak Alanlar Günü”nün ana temasının “Sulak Alanlar Bizi Birleştirir.” Sloganı olduğunu ifade eden Tema Aydın İl Başkanı Mehmet Özdemir, “Ülkemizin sulak alan varlığı 2,5 milyon hektardır. Acıdır ki son 40 yılda, sazlıkların kesilmesi, tarım amaçlı olarak sulak alanların kurtulması, doldurulması, sanayi kirliliği, içme suyu amaçlı kullanımlar, baraj inşaatları sebebiyle yeterli suyu alamaması ve yapılaşmalar yüzünden 1 Milyon 300 Bin hektar sulak alanımız ekolojik ve ekonomik değerini yitirmiştir. Görülüyor ki Türkiye"miz son 40 yılda sulak alanlarının yarısını kaybetmiştir” şeklinde konuştu.
  TEMA Vakfı"nın “Su Çerçeve Yasası” çıkartılmasını talep ettiğini söyleyen Mehmet Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü, “Su varlığımız havzalar arasında taşınmamalı, doğal bütünlük bozulmamalı, sularımız yerinde değerlendirilmelidir. Kentlerimizde su kullanımında su tasarruf önlemleri alınmalı, şebeke su kayıpları önlenmeli, kentsel atık sular arıtılarak tarımsal su kullanımına geri dönüştürülmelidir. Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde, Türkiye"mizin öncelikle Büyük Menderes çanağındaki, Aydın, Söke, Çine ovalarının arazi kullanım planlaması yapılmalı, Ülkemizin en verimli ovası Aydın, Söke ,Çine Ovaları "Büyük Ova" statüsüne alınmalıdır. Üretilemeyen tek kaynak olan topraklarımız, sanayi, konut, otoyol, imar planı değişiklikleri ve her türlü amaç dışı kullanımlara kurban edilmemelidir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim