Bu kadarına da pes! 3 kızını öldürdü... Şeytani planı polis deşifre etti Bu kadarına da pes! 3 kızını öldürdü... Şeytani planı polis deşifre etti

AFRİKA ülkesi Sudan’da iki askeri yapı, ordu ile paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında önceki gün başlayan silahlı çatışmalar dün artarak devam etti. Sudan Doktorlar Komitesi’ne göre başkent Hartum başta olmak üzere birçok kentte süren şiddetli çatışmalarda en az 61 sivil hayatını kaybederken 670 kişi yaralandı. Paylaşılan bilgilere göre her iki taraftan da onlarca kişi yaşamını yitirdi. İki yapı arasındaki mücadelenin bir iç savaşa evrilme tehlikesinden endişe eden uluslararası kurumlar, taraflara itidal ve diyalog çağrısında bulundu. Ordu ile HDK arasında, HDK’nin tamamen orduya katılmasını öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, cumartesi sabahı iki güç arasında sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

HAVA SALDIRILARI

Hartum’un yanı sıra Port Sudan, Gadarif, Kassala, Damazin ve Kosti gibi şehirlerde de taraflar arasında silahlı çatışmalar sürüyor. Orduya ait savaş uçakları, HDK noktalarını vururken başkentin birçok noktasında siyah duman bulutları görüntülendi. Ordu mensupları, HDK’ya ait onlarca stratejik noktanın ele geçirildiğini öne sürerken HDK da benzer iddialarda bulundu ve orduya ait birçok merkezin imha edildiği ya da ele geçirildiği bilgisini paylaştı.