• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Suat Kılıç'tan şike yorumu

  25.07.2011 07:27
  Kabinenin en genç bakanı Suat Kılıç ilk röportajını verdi.
  Suat Kılıçtan şike yorumu
  Suat Kılıç'tan şike yorumu Suat Kılıç'tan şike yorumu Suat Kılıç'tan şike yorumu

   

   
   
  KABİNENİN EN GENÇ BAKANI: SUAT KILIÇ
   
  2002'de TBMM'ye girdiğinde en genç milletvekiliydi, şimdi kabinenin en genç bakanı Suat Kılıç. Gençlik ve Spor Bakanı artık bir hukukçu, sporun içinden gelmiyor, ama bunu bir dezavantaj olarak görmüyor, "Milli Eğitim Bakanı öğretmen, Sağlık Bakanı doktor olacak diye bir şart görülmemeli. Hukukçuları sadece Adalet Bakanlığı ile sınırlamaya kalkarsanız, hukukçular Adalet Bakanlığı'na sığmaz" diyor. Yeni bakan, son derece temkinli, gençliğindeki ve çocukluğundaki sporcu idöllerini, taraftarı olduğu takımı dahi tarafsızlığına gölge düşürmesin diye açıklamıyor. Türk sporcuları, spor adamlarını "model ablalar, örnek abiler" olarak proje ortağı yapacaklarını açıklarken, "Bu toprağın çocukları belli başarıları yakaladılar, bu başarı öykülerinden daha yeni başarı öykülerinin türeyebileceğine inanıyorum" diyor. 
   
  TENEKE MAHALLEDEN ALEX ÇIKIYORSA HAKKARİ'DEN DE ALEXLER ÇIKACAK
   
  Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzerin tüm yurdu modern spor tesisleriyle donatacaklarını söyledi. Kılıç, "Bayburt'tan da Hakkari'den de Alex'ler çıkacak" dedi.
   
  * Sporun toplumların dönüşümünde oynadığı rol yadsınamaz, mesela Mandela Güney Afrika'da bunu bir strateji olarak dahi belirlemiş. Bu anlamda sizin bir stratejiniz var mı?
   
  Bakanlığın tüm projelerinde her spor dalından popüler isimleri proje ortağı olarak, örnek abiler, model ablalar şeklinde ön plana çıkarmayı hedefliyorum. Atatürk'ün bir sözü var, "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" diye, buradaki ahlak vurgusu sporcuların toplumun rol modelleri olduğu gerçeğini Atatürk'ün o dönemde gördüğüne işaret ediyor. 
   
  DOĞU'DAKİ ÇOCUKLAR DA TOP GÖRÜNCE DAYANAMAZ
   
  * Türkiye'nin en önemli sorunu terör sorunu. Terörün en önemli insan kaynağı da dağa çıkan gençlik, gençlerin dağa çıkmaması, evlerinde kalması için neler yapılabileceği konusunda kafa yoruyor musunuz? Mesela Diyarbakırspor'un can çekişmesi bu açıdan bir kayıp değil mi?
   
   
  Doğu-batı, kuzey-güney, dört yönde Türkiye'nin bütün illerinde yüzme havuzları, spor salonları, semt sahaları, ilçelerde sentetik çim sahaların açılması, soyunma odaları, duş kabinleri olan spor tesislerinin ilçelerimize kazandırılmasına özen göstereceğiz. Kuru kuruya tesisler yapmayacağız, bu tesislerde gençlerimize yol gösterebilecek, doğru bir şekilde spor yapmalarını sağlayabilecek, turnuvalar düzenleyebilecek spor adamlarının gençlik hizmetleri ve spor il müdürlükleri bünyesinde görev almalarını sağlayacağız. Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu hizmetlerin ivedilikle hayata geçirilmesini çok önemsiyorum. 
   
  AİLELERLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ
   
  * Ertuğrul Özkök'ün ifadesiyle Brezilya'nın teneke mahallesinden bir Alex çıkıyor, Diyarbakır'dan, Şırnak'tan, Hakkari'den Türkiye'nin Alex'i neden çıkmıyor?
   
  Diyarbakır'dan da, Bayburt'tan da, Ağrı'dan da çıkabilir, Aksaray'dan da çıkabilir. Biz bütün bunlar için gayretli olma düşüncesindeyiz. Mardin'de, Şırnak'ta sokağa indiğim zaman çocukların "Aaa bakan geldi diye değil, Suat abi geldi" diye etrafımı sarmalarını arzu ediyorum. Bunu yapabilmek için de oradaki bütün birimlerimizle sokakta olmamız, gençlerimizi kuşatmamız lazım ve bunu yapacağız. 
   
  * Bu bölgedeki çocukların spora yönlendirilmesi için ne yapacaksınız?
   
  Çocuklarımızın sosyalleşmesi ve kentleşmesi, takım ruhunu, spor disiplinin ve ahlakını edinmeleri noktasında bir projelendirme çabası içinde olacağız. Türkiye'nin batısında çocuklar top gördüğünde dayanamıyorsa, elbette Şırnak'ta, Mardin'de, Hakkari'deki çocuklar da top gördüğünde, başka herşeyi bırakıp topun peşinden gidecekler. O bölgemizdeki illerden de her branştan şampiyonlar çıkmasını sağlamanın gayreti içinde olacağız. Ailelerle ciddi bir dayanışma içinde olacağız. 
   
  ŞİKE SORUŞTURMASINI SİYASETİN ALANINA TAŞIMAYACAĞIZ
   
  "TFF'nin ortaya koyacağı karar tamamen bakanlığımız dışında. Federasyonun kendi yasal yetkilerine dayanarak vereceği bir karar olacak"
   
  * Şike soruşturması ile ilgili gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz?
   
  Herşeyden evvel konuyu hukuki sınırlar içinde tutma yönünde benim özel bir çabam oldu. Uygulanan kanun başta Türkiye Futbol Federasyonu olmak üzere, bütün kulüplerin 23. dönem TBMM tatile girmeden önce çıkmasını çok arzu ettikleri bir kanun. Dolasıyla düzenlemeden başta federasyon olmak üzere tüm spor kulüpleri çok iyi bir şekilde haberdar. Konu hukuk sorunu, hiçbir şekilde siyasetin alanına bu konuyu taşımayacağız. Bir taraftan devam eden soruşturma var, yargıya intikal edecek, yargıya güvenmeyi öğrenmemiz lazım, diğer taraftan Türkiye Futbol Federasyonu savcılığın delilleri intikal ettirmesiyle birlikte bir karar aşamasına geldi. Ortaya koyacağı karar tamamen bakanlığımız dışında, federasyonun kendi yasal yetkilerine dayanarak vereceği bir karar olacak. 
   
  * UEFA ve FİFA'nın Türk takımlarını uluslararası müsabakalardan men etmesine yol açacak bir kararın ortaya çıkması spor bakanlığının ilgi alanına girer herhalde. 
   
  Gençlik ve Spor Bakanı olarak temennim iddia edilen hususların iddia düzeyinde bile Türkiye'de hiç yaşanmaması olurdu, ama keşke demenin sonuca sağlayacağı bir katkı yok. Bizdeki mevzuat uluslararası mevzuata uygun, dolayısıyla federasyonun vereceği karar uluslararası otoritelerin vereceği ya da talep edeceği kararlar paralelinde gelişecektir. 
   
  TRAVMALARI HESABA KATMAZ
   
  * İtalya'da, Fransa'da atılan adımlara benzer cesur adımlar Türkiye'de atılabilir mi? Bu tür adımların yaratacağı maddi zararlar göze alınabilir mi?
   
  Savcılık ve mahkemeler değerlendirmelerini yaparken neticesinin ne olacağına bakmaz, karar süreci olgunlaşırken de yol açabileceği diğer travmalar hesaba katılmaz. Yargı elindeki somut delillere, bilgilere, belgelere dayalı olarak kanunları uygular. 
   
  HAKEMLERE KIZMAYAN OLMAZ
   
  * Hangi dalda olursa olsun hakemler kaybedenlerin günah keçisi oluyor. Siz de kızar mısınız hakemlere?
  Hakemlere kızmayan kimse olmaz ki. Hakemlerin tamamen hatasız karar verdiklerini hiç kimse iddia edemez. Hakemler neticede insan, saniyeler içinde karar vermeleri gerekiyor. Hakem hatalarında kasıt olmadıkça elbette tolere edilebilirlik düzeyleri vardır, ama hakem eğitimi konusunda birtakım önlemler alınması gerekiyorsa ilgili tüm branşlarda görevimizin gereklerini yerine getiririz. 
   
  BÜTÜN ÜST DÜZEY BÜROKRATLAR İSTİFALARINI VERDİ
   
  * Bütün genel müdürlerin ve üst düzey bürokratların istifasını almışsınız, kadro tamamen değişecek mi?
  Spor yönetimi baştan aşağıya değişmeyecek, arkadaşlarımızdan istifalarını talep etmedik, arkadaşlarımız yeni yapılandırılan ve icracı bakanlık statüsüne kavuşturulan bakanlığımızda daha rahat inisiyatif kullanmamız adına kendileri bu yönde bu öneride bulundular. Şu ana kadar da herhangi bir istifa tarafımızdan işleme konulmadı.
   
  * Bakan yardımcınız belli oldu mu? 
   
  Henüz kim olduğu belli değil, ama modeli belli. Hem siyaseti bilmesi lazım hem sahayı bilmesi lazım hem de yönetimi iyi bilmesi lazım, takım oyununa uyması lazım, isimler üzerinde çalışıyoruz. 
   
  SAMSUNSPOR KENTİMİN TAKIMI
   
  * Hâlâ Samsunsporlu musunuz?
   
  Samsunspor kentimin takımı, o nedenle "Samsunsporlu değilim" diyemem, ama elbette Samsunspor da Süper Lig'deki 18 takımdan biri olarak mücadeleye devam edecek, Türkiye'de futbol kulüpleri Gençlik ve Spor Bakanı'nın kim olduğuna bağlı olarak şampiyon olmazlar. İyi oynayan kazanır, performansı ortaya koyan, sahaya terini döken kazanır. 
   
  * Başka hangi takımın taraftarısınız?
   
  O bana kalsın. 
   
  * Neden? Hangi takımın taraftarı olduğunuzu kimse bilmiyor mu?
   
  O bana kalsın dediğime göre bilinmiyor demek ki.
   
  HAFTADA 4 GÜN SPOR YAPIYORUM
   
  * Gençlik ve Spor Bakanı olacağınız hiç aklınıza gelmiş miydi?
   
  Gençlik ve Spor Bakanlığı benden ziyade çevremin telaffuz ettiği konuydu. 
   
  * Sporla ne kadar ilgiliydiniz?
   
  Her Türk sporla ilgilidir. Spordan anlamayanımız yoktur. Amatör veya profesyonel olarak lisansını taşıdığım herhangi bir spor dalı olmadı. Haftada 4 gün, her birinde ikişer saat spora ayırmaya özen gösterdim. Koşu bandı, kardiyo, ağırlık çalışmaları... Onun dışında fırsat oldukça halı sahaya gitme imkanı bulduk. 
   
  "HERKES İÇİN SPOR" DİYECEĞİZ
   
  * Ustalık döneminin spor politikasını nasıl tarif ediyorsunuz?
   
  Herkes için spor vurgusuyla yola çıkacağız, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını en az bir spor dalıyla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendirmeye gayret edeceğiz. 
   
  GENÇLİĞİN BAKANI DEĞİL ABİSİ OLMAK İSTİYORUM
   
  * Bu görevi bıraktığınızda neyi gerçekleştirmiş olursanız kendinizi başarılı olmuş sayarsınız?
   
  Ülkemiz gençliğini milli kültür, milli tarih bilinci noktasında bir yerlere taşımış olursak, spor dallarından en az biriyle ilgili ve ilişkili hale getirmiş olabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz. Sporda centilmenlik, temiz bir spor hayatı kurgusuna katkı sağlayabilirsek ve aynı zamanda Türkiye'yi daha fazla sayıda uluslararası spor organizasyonuna ev sahibi bir ülke haline getirebilirsek, Türk sporcularının madalya ve başarı sayılarını artırabilirsek kendimizi mutlu hissetmiş olacağız. 
   
  * Her Gençlik ve Spor Bakanı bu soruya böyle bir cevap verir herhalde, sizi farklı kılacak bir hedefiniz yok mu?
   
  Gençliğin bakanı değil, gençliğin abisi olmaya gayret edeceğim. Sokağa çıktığım zaman dünya görüşü, ideolojisi ne olursa olsun, hangi sosyal çevrede yetişmiş olursa olsun 30 yaş altı kesimlerin abi, bir arkadaş, dokunabilecekleri bir insan olarak gördükleri bir Gençlik ve Spor Bakanı olabildiğim takdirde kendi açımdan hedefime ulaşmış olacağım. 
   
  RÖPORTAJ: Seda ŞİMŞEK-BUGÜN GAZETESİ
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim