• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307

  Şu Seçimler Bitse de Gitsem

  07.02.2019 08:35
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  Aydın Büyükşehir Belediyesi için aday adaylığı döneminde oldukça az adaya tanık olduk. CHP’nin adayı çok önceden belli olan mevcut Başkan Özlem Çerçioğlu idi. MHP Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın iki yıl önceden beri ortalarda aday adayı olarak dolaşıyordu. Hatta partisi kendisinin adaylığına onay bile vermişti, ama ittifak kurbanı oldu. AKP’de ise iki aday adayı ortaya çıkmıştı. AKP neredeyse en son Aydın Büyükşehir adayını açıklayarak bu konuda geride kaldı. Bunun nedeni Özlem Çerçioğlu karşısına çıkacak nitelikte bir aday bulamaması idi. Bu nedenle ben adayım diye ortaya çıkmayan bir isimi aday gösterdiler, Mustafa Savaş.

  Adaylık konusunda kendisinin görüşü farklıydı aslında. Daha önce büyük bir farkla kaybettiği için bu seçime “yenilen pehlivan güreşe doymaz” atasözünün aksine gönülsüzdü. Ankara’da keyfi de yerindeydi aslında. Neden olmasın ki? TBMM’de en büyük komisyon olan KİT Komisyonu Başkanı olmuştu. Aydın AKP’de bir numara pozisyonuna gelmişti. Şimdi bir seçime daha girip kaybetmek siyasi hayatı anlamında olumsuz izler bırakacaktı. Kendisi de, ”ben adaylık istemiyorum ama görev gelirse kabul ederiz”, diyordu her ortamda. AKP içindeki katı hiyerarşi nedeniyle kaçarının olmadığını bildiği için aksini de söylemesi beklenemezdi

  Mustafa Savaş adaylığı geç açıklandığı için seçim çalışmalarına mecburen bir adım geriden başlamak zorunda kaldı. Bu arada rakibi Özlem Çerçioğlu atı alıp Üsküdar’ı geçip neredeyse Şile’ye varmıştı. Bir de Mustafa Savaş’ın isteksiz oluşu işleri ağırdan almasına neden oluyordu. Yaptığı çalışmalarda, verdiği beyanatlarda bu isteksizliği hep seziliyordu. Bu nedenle Mustafa Savaş’ta, “şu seçimler bitse de güzel Ankara’ya geri dönsem havası”, kendini gösteriyordu. Aslında haksız da değil Mustafa Savaş. 2014 yerel seçimleri ve 2018 milletvekili seçim sonuçları, hatta Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ortadayken, bu sonuçlara göre Özlem Çerçioğlu’nu yenmesi neredeyse mucizelere kalmış durumdayken, ayrıca başkan olsa bile ilimizin biriktirmiş olan sorunları ile uğraşmak zorunda kalacak olması, şimdilerde Valiye bile emir verecekken kazanması durumunda bu özelliğini kaybedecek olması, kendisinde isteksizlik oluşturması gayet mantıklı görünüyor.

  Mustafa Savaş seçim söylemlerinde yaptığı yetersiz söylemleriyle, anlamsız proje konuşmalarıyla (ilk projesinin deve güreşi arenası yapmak olduğu gibi, sanki halkın tek sorunu deve güreşi arenası), söz verip gerçekleştiremediği şehir hastanesi, çağrı merkezi gibi söylemlerle seçimi kazanamayacağını kendisi de biliyordur. Üstelik havaalanı, jeotermal, adliye, hızlı tren, organize sera bölgesi gibi hükümet tarafından verilen ve tutulmayan sözleri varken, eskiden Denizli’den ekonomik olarak önde olup, son dönemlerde geriye düşmüşken, seçmenin kendisine inanması da pek olası görünmüyor. Bu durumda kendisinin de kazanacağına inanmasını elbette bekleyemeyiz. Mustafa Savaş içinde bulunduğu konjonktürü analiz edebilecek kadar tecrübeye sahip birisidir. Kendisine fazla yüklenmemek gerekir.

  Görünen köy kılavuz istemez. Mustafa Savaş isteksiz, isteksiz olması da gayet doğal. Kendisine gireceği yarışta başarılar dileriz. Ancak bu isteksizliği gördükten sonra mevcut başkan Özlem Çerçioğlu’nu üçüncü dönemi için şimdiden tebrik etmek gerekir.

  Olgun insan güzel söz söylemesini bilen insan değil, söylediğini yapan ve yapabildiğini söyleyen insandır. (Konfüçyüs)

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!

  Bu yazı toplam 2321 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim