Havaların ısınmasıyla birlikte sıvı tüketimimizi de artırmamız gerekiyor. Su deposu yaz sebze ve meyvelerine öğünlerinizde yer vermek daha çok önem taşıyor. Çoğumuzun severek tükettiği o sebzez ve meyveleri sizler için sıralayacağız.

Sıvı kaybı, yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlara neden oluyor. Su içmek önemli olsa da özellikle yaz aylarında, beslenmemize de su oranı yüksek gıdaları ekleyerek, vücut sıvımızı artırmalıyız. Peki su deposu yaz sebze ve meyveleri hangileri?

Neredeyse tamamı yani %98 gibi bir oranda sudan oluşan salatalık; az miktarda K vitamini, potasyum ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerce zengin olmasının yanında detokslarımın da vazgeçilmezi.

Benim için yaz aylarının vazgeçilmezi diyebilirim. İçerisindeki su oran %92 oranlarında yani oldukça yüksek böylelikle kalorisi de oldukça düşük. C vitamini ve A vitamini bakımından da zengin olan bu meyveyi ara öğününüze mutlaka eklemelisiniz.

İster fırında, ister tavada, ister pişirmeden ya da makarna olarak bile tüketebileceğimiz leziz mi leziz bu yaz sebzesinin su oranının %94 olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda lifli olmasıyla da öğünlerinizde sizi oldukça tok tutacaktır.

Tatlılara, içeceklere, her şeye yakışan bir meyve. Açıkçası ben, çileğin o kokusuna bayılıyorum. İçerisindeki su oranı da %91 seviyelerinde ve tam bir C vitamini deposu.

Salataların vazgeçilmezi olan marul da %96 su oranıyla favorilerim arasında.

Kaynak: ALEM