Meclis’te önceki gece kabul edilen 6. yargı paketiyle, stokçuluğun cezası arttırılırken, yargıda da önemli bir değişikliğe imza atılarak hakim ve savcı yardımcılığı getirildi.

Motorine yeni zam geliyor Motorine yeni zam geliyor
Stokçulukla mücadele amacıyla Türk Ceza Yasası’ndaki ‘fiyatları etkileme’ suçunda değişikliğe gidildi. Mal ya da hizmet satımından kaçınma suçuyla etkin mücadele edilebilmesi ve stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesi amacıyla bu suçun cezası arttırılıyor. Buna göre, belli bir mal ya da hizmeti satmaktan kaçınarak kamu için acil bir ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olanlar için yasada yer alan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapse çıkarılıyor. Bu eylemler sonucu besin ya da malların değerleri ya da işçi ücretleri artıp eksildiği takdirde ceza yarı oranında artacak. Suçu işleyenin ruhsatlı simsar ya da borsa tellalı olması halinde verilecek ceza yine yarı oranında artacak.

HÂKİM VE SAVCILARA YARDIMCI

Yasayla yargıda önemli bir değişikliğe de imza atılarak, ‘Hakim ve Savcı Yardımcılığı’ getirildi. Yılbaşında başlayacak uygulamaya göre, 3 yıl süreyle görev yapacak hakim ve savcı yardımcıları, temel eğitimlerinin sonunda yapılacak sınavda aldıkları puana göre sıralanacak. Sınav puanlarında eşitliğin bozulmaması halinde sıralamaları kurayla belirlenecek yardımcılar, Adalet Bakanlığı’nca belirlenen ilk derece yargı yerleri arasından seçtikleri il ya da ilçelerde görevlendirilecek. Yardımcılar, hakim ve savcıların iş yükünü hafifletirken deneyim de kazanmış olacaklar. Danıştay Yasası’nda da değişikliğe gidilen yasayla, sabit üyelerle görev yapan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, şu anki ve muhtemel iş yükü dikkate alınarak yargılamada gecikmelere neden olunmaması amacıyla mevcut yapısıyla çalışması için belirlenen süre 31 Aralık 2022’den 31 Aralık 2026’ya kadar uzatılıyor. Danıştay daire sayısının 10’a düşürülmesi için öngörülen süre 4 yıl daha uzatılıyor. Yapılan değişiklikle Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu 8 asıl, 4 yedek olmak üzere 12 üyeden oluşacak.