• BIST 108.740
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6678
 • Euro 4,3293

  SSK'lıya kapı kapanacak

  08.03.2008 15:58
  Reform, özel hastanelerin sigortalılardan sadece yüzde 20 fark almasına imkan veriyor. Yetkililer ”Özel hastaneler bu kadar düşük bir farka hizmet veremez, sistemden çıkacaklar” diyor
  SSKlıya kapı kapanacak
  SSK'lıya kapı kapanacak SSK'lıya kapı kapanacak SSK'lıya kapı kapanacak

  SSK ve Bağ-Kur"luların fark ödeyerek özel hastanelerde tedavi olma dönemi Sosyal Güvenlik Reformu ile tarih oluyor. Eski sistemde özel hastaneler tedavi başına devletten aldıkları ücretin üzerine belirli bir fark koyarak SSK ve Bağ-Kur"lulara da hizmet veriyordu. Bu uygulama belirli bir gelir düzeyindeki pek çok kişiyi özel hastanelere yöneltmiş, sistemde önemli bir rahatlama sağlamıştı. Ancak yeni düzenleme özel hastanelerin sadece yüzde 20"lik bir fark alabilmesini öngörüyor ve bu oranla sağlıklı hizmet veremeyeceklerini belirten özel hastaneler sistemden çıkma yoluna gidiyor.

  Türkiye genelinde 2 bin 500 özel hastane ile 60 bin çalışanı temsil eden Sağlık Kuruluşları Dernekleri Platformu"nun Koordinatörü Yaşar Yıldırım, Genel Kurul"a gönderilen yönetmeliğin yasalaşması halinde birçok hastanenin SGK anlaşmasını iptal edeceğini de belirtti.

  Özel sağlık kuruluşları olarak yaşamlarını sürdürebilecek bir kâr payı ile yatırım ve müktesep hakları korunmak kaydıyla hizmet vermeye devam etmek istediklerini belirten Yıldırım, “Haklı ve makul taleplerimiz karşılanmaz ve hizmet veremeyecek durumda kalırsak, bu sorumluluğu özel sağlık sektörünün taşıyamayacağını kamuoyuna duyururuz. Bizler kamuya hizmet vermeye devam etmek istiyoruz. Bunun için varlığımızı sürdürecek imkanların tekrar sağlanmasını istiyoruz” dedi.

  Tasarı ne getiriyor?

  - Tasarıya göre, özel hastaneler; sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden, sundukları sağlık hizmetinin yüzde 20"sine kadar ilave ücret talep edebilecekler.

  Bize "Kamu hastalarına özel sektörün kapısını açacağız, yatırım yapın" dediler, bunu yaptılar

  Sağlıkta Dönüşüm Projesi başlatılırken, “Kamu hastalarına özel sektörün kapısını açacağız. Yatırım yapın” mesajı verildiğini, bunun sonucu olarak bazı hastanelerin zincir oluşturduğunu kaydeden Yaşar Yıldırım, ancak inşaatı başlayan ya da arsası alınan 95 yatırımın atıl duruma geldiğini ifade etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim