Dünyanın en popüler müzik platformlarından biri olan Spotify, gezmeyi seven kullanıcıları için hazırlanan “Listen and Book” özelliğini kullanıma sundu.

Spotify ilk piyasaya sürüldüğünde, “Elimizin altında YouTube varken, bu uygulamayı kim kullanır.” diyenlerin sayısı da, “Bir de bu uygulamaya abonelik ücreti mi ödeyeceğiz.” diyenlerin sayısı da epey fazlaydı. Ancak geldiğimiz noktada, Spotify’ın yüz milyonlarca kullanıcısının bulunması, şirketin ne kadar büyük bir başarı gösterdiğini de anlamamızı sağlıyor.

Peki Spotify nasıl oldu da bu kadar kısa bir süre içerisinde böylesine büyük bir üne kavuşabildi? Tabi ki benzersiz özellikleri ve kullanıcı odaklı güncellemeleri sayesinde. İşte şirket yine daha önce benzeri görülmemiş bir uygulama başlattı ve kullanıcılarının dinledikleri müziklere göre seyahat edebilecekleri bir özellik servis etti.

Listen and Book adı verilen bu özellik, easyJet firmasıyla birlikte geliştirilirken, amacı kullanıcıların ruh hallerinin Spotify tarafından anlaşılması ve buna göre de easyJet tarafından da rotanın çizilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Öte yandan şirketin bu tarz güncellemelerle, kendisine günden güne yaklaşan YouTube Music ile arasındaki farkı korumak istediği de anlaşılıyor. Nitekim, uzun bir süre başlı başına bir müzik platformunun gerekliliğine karşı direnen YouTube, Spotify’ın bu konuda sergilediği başarıdan feyz alarak Music platformunu kurmuştu.

Her geçen gün yeni bir özellik ile karşımıza çıkan YouTube Music, kısa bir süre içerisinde Spotify’a güzel bir alternatif haline gelirken, müzik tutkunlarının büyük bir kısmı ise hala sektörün tartışmasız liderinin Spotify olduğu konusunda kararlı.