Müzik akışı devi Spotify podcast yapımlarındaki sorunlarla baş etmek için farklı bir yol izlemeye karar verdi. İşte tüm detaylar.

iPhone 14 Pro kendi kardeşlerinin kurbanı oldu: İlk 5’te bile değil! iPhone 14 Pro kendi kardeşlerinin kurbanı oldu: İlk 5’te bile değil!
Önde gelen müzik akış platformlarından biri olan Spotify, podcast'ler için de kendisini lider bir platform haline getirmeye çalışıyor ve bunun için şirket bugüne kadar yüz milyonlarca dolar harcadı. Ancak podcastlerde problemler ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunun önüne geçmek için şirket şimdi yeni bir plana sahip. 

Son gelişmede Spotify, şirketin içerik denetleme hizmeti sunan Dublin merkezli bir girişim olan Kinzen'i açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldığını duyurdu. Liderliği de dahil olmak üzere Kinzen'in tüm ekibi artık Spotify'a katılacak.

Spotify, 2020'den beri Kinzen ile ortak çalışıyor ve şimdi, müzik akışı platformu tarafından satın alındı. Teknoloji, insan uzmanlığının yanı sıra makine öğrenimini kullanarak podcast'leri ve diğer sesleri daha iyi denetlemek için kullanılacak.

Kinzen, 2017 yılında Áine Kerr, Mark Little ve Paul Watson tarafından halka açık konuşmaları tehlikeli yanlış bilgilerden ve zararlı içerikten korumaya odaklanma misyonuyla kuruldu. Yanlış bilgi risklerine dönüşebilecek gelişen anlatılar ve eğilimler hakkında erken uyarılar alarak platformların önceden plan yapmasına yardımcı olan araçlar sunuyor. Analiz, tıbbi yanlış bilgilendirme, antisemitizm, nefret dolu içerik, iklimle ilgili yanlış bilgiler, şiddet içeren aşırılık ve birden fazla pazar ve dilde diğer tehlikeli yanlış bilgiler gibi çok çeşitli alanları içeriyor.

Spotify ayrıca, şirketin pazarlarda ortaya çıkan tehditleri tespit etmesine yardımcı olacak yüzlerce dil ve lehçedeki içeriği analiz etme yeteneği nedeniyle Kinzen'in özellikle değerli olduğunu da ekliyor.