banner83

Yönetmelik bileğini büktü

Bedensel engelli milli bilek güreşi sporcu Murat Cırık, sponsorsuz, kendi cebinden karşıladığı sporuyla ilgili umutsuz. 2011’de dünya şampiyonu olan Cırık, yönetmelikler nedeniyle ödülünü alamıyor.

Yönetmelik bileğini büktü
banner94
banner26

GENÇLİK ve Spor Bakanlığı, Kazakistan’da düzenlenen Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Dünya Şampiyonası’nda birinci olan bedensel engelli milli bilek güreşçisi Murat Cırık’a, turnuva şartlarının yönetmeliğe uymadığı gerekçesiyle ödül vermediklerini açıkladı. Yönetmeliğin 24’üncü maddesinde ödül alınabilmesi için gerekli şartlar şu şekilde belirtiliyor:“Dünya şampiyonası ve kupalarında en az 20 ülke ve ilgili branş, stil, siklet veya kategoride değişik ülkelerden en az 10 sporcunun iştirak etmesi şarttır.” Cırık bu kriteri karşılamadığı için ödülünü alamıyor. TBMMDilekçe Komisyonu’na dilekçe yazan Cırık yönetmeliği eleştirdi: “7 yıldır bilek güreşi yapıyorum. 20 bin TL’ye yakın yatırım yaptım. Branşımda rakipsiz olabilecek formdayım; ama hevesim kırıldı. 13 sporcuyla yarışarak ‘Dünya Şampiyonu’ oldum. Ödül kurulu, ödül verilmesini uygun bulmadı. 9 defa Dünya ve Avrupa derecem var. Toplam 100’e yakın galibiyetim var; ama hiç ödül alamadım.”

ENGELLİYE ÖNCELİK OLSA

“Anayasanın özürlülere yapılacak pozitif ayrımcılık ilkesine dayanarak, ödülümün verilmesini ve ödül yönetmeliğindeki engellilere yönelik yapılan adaletsizliğin giderilmesini talep ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 13:32

banner102