banner218

Şampiyonlar Ligi geliri ne kadar?

Şampiyonlar ligi renkli olduğu kadar kazançlı da bir ara. Gruplara kalan takımlar ciddi bir miktarı kasasına koyarken, aldıkları her beraberlik ve galibiyette de ekstra kazanımlar sağlıyorlar. Peki Şampiyonlar liginde galibiiyet, beraberlik kaç lira kazandırıyor? Şampiyonlar ligi gelir bilgilerini aktarıyoruz.

Şampiyonlar Ligi geliri ne kadar?


Şampiyonlar ligi geliri, kulüpler için çok önemli. Devler liginde mücadele etme hakkı kazanan takımlar, başarıya endeksli olarak kasalarına giren miktarları artırmayı başarıyor. Peki, Şampiyonlar ligi ayak bastı parası ne kadar? Şampiyonlar liginde galibiyet ve beraberlik ne kadar kazandırıyor. Devler liginin gelir tablolarına hep birlikte bakalım. Ve Düşler Sahnesi'nde perde açıldı… Futbolseverlerin heyecanla beklediği UEFA Şampiyonlar Ligi'nde grup maçları başladı. Gruplarda yer alan 32 kulüp, 30 Mayıs günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda düzenlenecek olan finalde yer alıp, Avrupa'nın en büyük kupasını kazanmak için kıyasıya bir mücadeleye girecek. KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa'nın en değerli organizasyonunun mali değerini analiz etti.

6'da 6 yapan 16,2 milyon euro alacak

Gruplarda mücadele etmeye hak kazanan kulüpler, başlangıç ücreti olarak 15 milyon 250 bin euroyu kasalarına koyarken, gruplarda her galibiyet için 2 milyon 700 bin euro alacak. Beraberliklerin değerini ise 900 bin euro olarak belirleyen UEFA, gruplardan bir üst tura çıkan takımlara ise 9 milyon 500 bin euro verecek. Yani gruplarda tüm maçlarını kazanan kulüpler, toplam 16 milyon 200 bin euroyu alacak.

Çeyrek finalin değeri 10,5 milyon euro

Çeyrek finale yükselen takımlar, 10 milyon 500 bin euro alırken, yarı finale çıkanlar 12 milyon euro daha kazanacak. UEFA, finale çıkan kulüplere 15 milyon euro öderken, en büyük kupayı kazanan takıma ise 4 milyon euro daha verecek. Bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde şampiyon olan kulüp, gruplardaki tüm maçlarını kazanması halinde 82 milyon 450 bin euroyu kasasına koyacak.

Her galibiyet mali açıdan rahatlatacak

Analizi değerlendiren KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, ''Mali açıdan zor günler geçiren Türk kulüpleri için de Şampiyonlar Ligi’ne katılmak ve alınacak her galibiyet çok değerli bir hale geldi. Ama Avrupa'nın en büyük turnuvasında her maç zor ve düşük bütçeli kulüpler de galibiyet parasını kasalarına koymak için sahaya çıkıyor. Grup maçlarının da bu nedenle çok zor geçeceğini düşünebiliriz. Kupayı kazanan kulüp ise 82 milyon 450 bin euro gibi bir kazançla kasasını dolduracak ve mali açıdan rahatlayacaktır'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 23:58