banner158
banner218

Rıza Kayaalp: Nazarlık olsun

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Macaristan'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda "hakem kurbanı" olduğunu belirterek, "Bu, büyüklerde katıldığım 8. Dünya Şampiyonası'ydı. İlk kez madalya alamadım. Bu da nazarlık olsun." dedi.

Rıza Kayaalp: Nazarlık olsun
banner216

Olimpiyat ikincisi, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Rıza  Kayaalp, AA muhabirine, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleştirilen son  Dünya Şampiyonası'ndan madalyasız dönmesi ve bundan sonraki süreçle ilgili  değerlendirmelerde bulundu.
 
Üç dünya şampiyonluğu bulunan ve Budapeşte'de rekor için mindere çıkan  Rıza, madalyasının hakemler tarafından engellendiğini söyledi.
 
Fransa'nın başkenti Paris'te geçen yıl yapılan Dünya Şampiyonası'nda  finalde yendiği Estonyalı Heiki Nabi'ye, Macaristan'da ilk turda hakem kararının  da etkisiyle mağlup olarak kürsünün uzağında kalan Rıza, "Maçın sonucunu hakemler  belirledi. Hakemler madalyamızı aldı. Herkes de zaten bunu gördü. Hakemlere  gereken cezaların verildiği belirtildi. Demek ki hakemi de yenmemiz gerekiyor.  Fırsat vermemek lazımmış, onu anladım." değerlendirmesinde bulundu.
 
Rıza, Dünya Şampiyonası'ndan ilk kez madalyasız döndüğüne işaret  ederek şöyle devam etti:
 
"Bu, büyüklerde katıldığım 8. Dünya Şampiyonası'ydı. İlk kez madalya  alamadım. Bu da nazarlık olsun. Büyüklerde 10 kez de Avrupa Şampiyonası'na  katıldım. İlk Avrupa şampiyonamda madalya alamamıştım. Tabii ki böyle şeyler  arada olabilir. Herkesin başına gelebilir. Sonuçta istikrarlı bir başarımız var.  Önemli olan istikrarı korumak. O kadar çok üst üste madalya kazandık ki 'fire  vermek normal' diye düşünüyorum. Zaten doğal olmayan durumlardan dolayı fire  verdik."
 
"Bu durum beni daha da hırslandırdı"
 
Gereken dersleri çıkardıklarını vurgulayan Rıza, "Bir musibet bin  nasihatten iyidir. Belki burada yaşadığımız mağlubiyet, olimpiyat şampiyonluğunu  getirecek. Tedbirimizi ona göre alacağız. Bu durum ya olimpiyatta başımıza  gelseydi. O zaman telafisi mümkün olmazdı." diye konuştu.
 
Milli güreşçi, bu durumun kendisini daha da hırslandırdığını dile  getirerek şunları kaydetti:
 
"Çalışmalara hiç ara vermedim. Moralim yüksek, sıkıntı yok. Rıza  Kayaalp denildiğinde akıllara 'şampiyon' geliyor. Bu algıyı korumamız lazım. 2020  Tokyo Olimpiyatları'na kadar bunu devam ettirmek zorundayım. Kariyerimde tek  eksik olan olimpiyat altın madalyasını inşallah Tokyo'da kazanacağım. Zirvede  bırakmak istiyorum."
 
"Doymuşluk yok"
 
Kariyerinde 8 Avrupa ve 3 dünya şampiyonluğu yaşayan milli sporcu Rıza  Kayaalp, "Doymuşluk var mı?" sorusuna, "Doymuşluk yok. Olimpiyatlarda birer gümüş  ve bronz madalya kazandım ama şampiyon olmadım. Kafamda hep olimpiyat altın  madalyası var. Bu motivasyonumu korumamı sağlıyor." yanıtını verdi.
 
 Rıza, kendisi güreşirken ekran başında büyük heyecan yaşayan annesinin  son Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanamamasına nasıl tepki verdiğini de  aktardı.
 
Annesinin sitem etmediğini belirten Rıza, "Annem de durumun farkında.  'Canın sağ olsun oğlum, sen kaybetmedin.' dedi." ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 11:44