banner239
banner218

Moritanya ve Senegal'deki Türk vatandaşları yurda döndü

Moritanya ve Senegal'deki Türk vatandaşları yurda döndü


Moritanya ve Senegal'deki Türk vatandaşları, yeni tip Corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uluslararası seferlerin durdurulmasının ardından, Türk Hava Yolları'nın (THY) özel seferiyle yurda döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Dışişleri Bakanlığı ve Dakar Büyükelçiliğinin koordinasyonunda, Türk vatandaşlarının ramazanı ve bayramı evlerinde geçirebilmeleri için THY tarafından gönderilen uçak, Senagal ve Moritanya'dan 166 Türk vatandaşını alarak İstanbul Havalimanı'na ulaştı.

Yurda dönen vatandaşlar, havalimanındaki kontrollerin ardından 14 gün süreyle karantinaya alınacakları Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yerleştirilmek üzere otobüslerle Düzce'ye hareket etti.

Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde getirilen yolcular, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Necla Pekolcay Öğrenci Yurdu'na yerleştirildi. Polis ekipleri, bina çevresinde güvenlik önlemi aldı.

Yurtlarda 14 gün gözlem altında tutulacak kişilerin ihtiyaçları Düzce Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, AFAD ve Türk Kızılay tarafından karşılanacak.

Öte yandan, aynı yurda salı günü Romanya'dan getirilen 89, dün ise ABD'den getirilen 225 Türk vatandaşı yerleştirilmişti.
banner230