banner313

Kekik otu nedir? Kekik otunun faydaları nelerdir? Kekik otu ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Kekik otu nedir? Kekik otunun faydaları nelerdir? Kekik otu ne işe yarar, nasıl kullanılır?
banner296


Kekik Otu, Ballıbabagiller familyasının üyesi olan, çorak topraklarda yetişebilen bitki gurubunda yer alır: Pembemsi çiçekleri olan Kekik Otu, saçaklı köklere sahiptir. Alt kısmı odunsu olan bitkinin sağlık açısından çok fazla faydası bulunuyor. Kekik Otu Türk mutfaklarında genellikle yemeklere katılmak için kullanılıyor.

Kekik otu nedir?

Kekik Otu, çayırlarda, ormanlarda, yol kenarlarında, çorak alanlarda yetişebilen çok yılık bitki türüdür. Dünyada hemen her yerde kendiliğinde yetişebilen Kekik, hoş kokusuyla tanınan bitkiler gurubunda bulunuyor.

Çiçekleri geriye doğru çan biçiminde olan Kekik Otu, Haziran ayında itibaren toplanmaya başlanır. İştah açıcı özelliği bulunan kekik, özellikle kırmızı etle birlikte kullanıldığında, tadını daha güzel hale getirebilir. Dünyanın her ülkesinde tadına karşı hassasiyet bulunur ve hemen her mutfakta tercihler arasında bulunur.

Kekik otunun faydaları nelerdir?

Kekik otu ne işe yarar?

Kekik Otu, uzmanlar tarafından sürekli olarak araştırılan bitkilerdendir. Güzel kokusu ve yemeklere kattığı tatla her mutfağın vazgeçilmesi olan Kekik Otu, çok yararlı bitkidir.

Saç dökülmesini azaltır

Kekik Otunun önemli yararlarından birisi saçlarda dökülmeye karşı etkiye sahip olmasıdır. Saç köklerindeki hücrelerin güçlenmesi yönünde yarar sağlayan Kekik Otu, dökülmelerin en az seviyeye indirir.

Stresi azaltır

Uzmanların Kekik Otu tüketimini önermelerinin en büyük nedenlerinden birisi, bitkinin strese karşı geliştirdiği settir. Kekik Otu rahatlatıcı olduğundan, kişide stres oluşumu yavaşlatır. Vücudu baştan aşağı rahatlatan etkiye sahiptir.

Kekik otu ne için kullanılır?

Kekik Otu kullanım alanları bir hayli geniştir. Bitki, sağlığa faydalı olabilmesi için çok farklı formlarda tüketilebilir. Kekik Otu kullanımı öncesi uzmanlara danışmak çok önemlidir.

Yemeklere tat vermek için kullanılır

Kekik Otunun insanlar tarafından kullanılmasının ilk nedeni sağlığı iyileştirmek değildir. Çünkü bitkinin çok güzel bir kokusu ve tadı vardır. Bu yönde kekik otu dünyada en çok tüketilen bitkiler arasında zirvelerde yer alıyor.

Vitamin sayısını arttırmak için kullanılır

Kekik Otu vücudun yiyeceklerden daha fazla vitamin alabilmesi için yarar sağlar. Bu amaçla kullanılan Kekik Otunun kendi içerisinde de onlarca vitamin bulunur.

Kekik otu nasıl kullanılır?

İki kullanım şekli vardır. İlki yiyeceklere katılarak tüketilmesidir. Genel anlamda bu yönde kullanılır. İkincisi ise kekik otunun çay formuna getirilip tüketilmesidir. Çayının yapılması için demlenmesi gereklidir. Kaynamış sıcak suyun içerisine kendi ölçüleriniz ile bir tutam Kekik Otu ekleyebilir, demlemesini sağlayabilirsiniz.
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k