banner339
banner313

Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Eylül ayı Divan Kurulu toplantısında tesisleşme ve yatırımlar konusunda önemli açıklamalar yaptı.

banner362
Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor
banner353

 Kulübün kasasından 1 kuruş harcamadan 15 bin kişilik spor salonu yapacaklarını söyleyen Özbek, "Hasnun Galip'teki binamızı tarihi eser olma özelliğinden çıkarttık ve buradaki binaya da yeni inşaata başlayacağız" dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, sarı-kırmızılı kulübün mali yapısında en büyük sıkıntının banka borcu olduğunu belirterek, "Şu anda 230 milyon dolarcivarında. Bunun 6 milyon doları otel yapımı için alındı. Bu yüzden 120 milyon TL faiz ödüyoruz" dedi.  

Dursun Özbek, TT Arena'da gerçekleşen Eylül ayı divan toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. 22 Eylül'de yapılması planlanan genel kurulun kulüp tarihinin en önemli toplantısı olacağını ifade eden Özbek, bu genel kurulda Riva ve Florya arazilerindeki projelerin görüşüleceğini belirtti.

"MAAŞ MİKTARINI 5 MİLYON EURO DÜŞÜRDÜK"
Futbolda lige iyi bir başlangıç yaptıklarını ifade eden Özbek, "Kadroda bazı futbolcuları gönderdik. Böylece bütçemizde muazzam bir rahatlama meydana geldi. Sattıklarımız ve aldıklarımız sonrasında aradaki bonservis ücretleri göz önüne alınırsa 3 milyon Euro harcamış olduk. Maaş miktarı olarak geçen seneyi 5 milyon Euro daha alt seviyeye çektik. UEFA ile yaptığımız anlaşmada takım olarak 65 milyon Euro maaş bütçemiz vardı bunu 59 milyon Euro'ya indirdik. Daha da aşağıya indirebilirdik ama geçmişten gelen kontratlar yüzünden bu seviyede kaldık" dedi. [Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor]

"BASKETBOLA 9 MİLYON EURO HARCADIK"
Özbek, basketbolda geçen sezon Eurocup'ı kazandıklarını hatırlatarak, "Bu sezonEuroleague'e terfi ettik. Çok daha kuvvetli bir ligde mücadele edeceğiz. Bu üst ligde oynayacak takımı da kurduk. Yaklaşık 9 milyon Euro bir bütçe harcaması yaptık. Mücadele edeceğimiz takımların bütçesi 20-25 milyon Euro seviyesinde. Hazırlıklar başladı ve İtalya'da ilk turnuvayı da kazandık" diye konuştu.

"HER YIL 80-90 MİLYON VERGİ ÖDÜYORUZ"
Voleybolu artık Taçspor'da oynadıklarını ve imkanların arttığını dile getiren Özbek, "Ülke olarak Rio Olimpiyatları'na 105 kişilik kafile ile katıldık bunun 15'i Galatasaraysporcusu idi. Bu yüzden Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüştüm. Sporda kulübümüzün önemini anlattım. Amatör sporcuların getirisinin azlığı nedeniyle kulüplere büyük yük teşkil ettiğini anlattım. Devletin amatör sporlara destek vermesi gerektiğini Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanı'mıza anlattım. Her yıl 80-90 milyon civarında vergi ödüyoruz. Bunun amatör spor harcamalarından düşülmesini önerdim" şeklinde konuştu. Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor]

"BORÇ-ALACAK FARKIMIZ 950 MİLYON TL"
Özbek, sarı-kırmızılı kulübün mali durumu ile ilgili bilgiler de vererek, "Mali yapıda en büyük sıkıntımız banka borcu. Şu anda 230 milyon dolar civarında. Bunun 6 milyon doları otel yapımı için alındı. Bu yüzden 120 milyon TL faiz ödüyoruz. Yaklaşık konsolide zararımız 60 milyon TL civarında, bankalara 120 milyon TL faiz ödemesek 60 milyon karla kapardık. Borç-alacak farkımız 330 milyon dolar, yaklaşık 950 milyon TL. Geçmişten gelen statla ilgili alınan reklam ve vergi borçlarımız vardı. Bu borç yükü Galatasaray'ın altından kalkamayacağı seviyeye gelmişti. Bizzat Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimiz ile borcumuz 20 milyona düşürdük ve 72 ay vadeye yaydık" ifadelerini kullandı.

"KASADAN BİR KURUŞ HARCAMADAN SALON YAPACAĞIZ"
"Stadımıza yönelik en büyük problem üst kullanım hakkını elde edememiş olmamızdır" diyen Özbek, şöyle devam etti:

"Göreve geldiğim günden beri bu konu ile ilgili çalışmaktaydım. Bu konudaAnkara'yı zorluyoruz. En büyük problem çatının kapanması ile ilgili. Bu sorunu çözmek zorundayız. Basketbolu Abdi İpekçi'de oynuyoruz ve senede 1 milyon kira veriyoruz. 'Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne sizin mülkiyetinize salon yapacağım. Salon için 3 firma ile görüştüm. 10 seneliğine isim hakkı karşılığında yaptırabileceğiz. Stadın üstünü kapatmak yerine salon yapacağım' dedim. Bu uzun sürdü.

Salon 12 bin 500 kişilikti, Cumhurbaşkanımızın tavsiyesi üzerine 15 bine çıkardık. İki hafta önce yine Ankara'ya gittik ve Sayın Bakan ile mutabakatı sağladık. Önümüzdeki Divan'da bu anlaşmayı önünüze getireceğim. Galatasaray'ın cebinden bir kuruş para çıkmadan salonu yapacağız. Proje hazır ve ruhsat almak için çalışacağız. [Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor] Otelde bazı gecikme oldu ama inşaat devam ediyor. Hasnun Galip'teki binamızı (üstte) tarihi eser olma özelliğinden çıkarttık ve buradaki binaya da yeni inşaata başlayacağız" açıklamasını yaptı.

"RİVA'DAKİ İNŞAAT İZNİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Dursun Özbek, Galatasaray'ın en önemli genel kuruluna hazırlandıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Burada 2 proje, Riva ve Florya'yı önünüze getireceğiz. Galatasaray'ın gayrimenkullerini değerlendirme gerekliliğini defalarca söyledim. Yılda 120 milyon faiz ödeyerek kulübü ileriye taşıyamayız. Saha içindeki başarılarımızı sahanın dışına da taşımalıyız. Elimizdeki potansiyel değerleri kullanarak mali bağımsızlığa kavuşup, borç sarmalından kurtulmalıyız. Riva'daki projeyi geliştirmek amacındayız. 170 bin metre kare inşaat iznini 300-400 bine çıkarmaya çalışıyoruz. Bunlarla ilgili projeleri sizin önünüze getireceğim. [Galatasaray Hasnun Galip'e yeni bir bina yapıyor] Bu iki proje için Emlak Konut ile konuşuyoruz ve 500 milyon dolar civarında bir hasılat paylaşımı gelir olacak. Bu paranın yüzde 90'ını banka borçlarından kurtulmak için kullanacağız. Aksi halde borç her sene daha da artacak."

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 17:19
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k