banner158

Çobanlık yaparken tanıştığı atletizmde gözünü zirveye dikti

Bitlis'te çobanlık yaparken atletizmle tanışan ve bugüne kadar katıldığı ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarılara imza atan milli atlet Saffet Elkatmış, Dünya Üniversite Oyunları'nda altın madalyayı hedefliyor

Çobanlık yaparken tanıştığı atletizmde gözünü zirveye dikti
banner152

Bitlis'te çobanlık yaparken atletizmle tanışan, ulusal ve uluslararası şampiyonalarda birçok başarıya imza atan milli atlet Saffet Elkatmış, Dünya Üniversite Oyunları'nda altın madalyayı hedefliyor.

Arkadaşının tavsiyesi üzerine 13 yıl önce geldiği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Atletizm İl Temsilcisi Fadıl Kara ile tanışarak atletizme başlayan Elkatmış, bugüne kadar katıldığı Türkiye, Balkan, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında birçok başarıya imza attı.

Merkeze bağlı Yumurtepe köyünde hayvanlara bakarken atletizmle hayatı değişen Elkatmış, bu spor sayesinde bugüne kadar birçok Avrupa ülkesine gitme imkanı buldu.

İtalya'nın Napoli kentinde 3-14 Temmuz'da düzenlenecek Dünya Üniversite Oyunları'nda şampiyonluğu hedefleyen Elkatmış, 8 Ağustos Stadyumu'nda Atletizm Milli Takım Antrenörü Fahri Tunçtan'ın gözetiminde çalışmalarını sürdürüyor.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) son sınıf öğrencisi milli atlet Elkatmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 yıl önce başladığı atletizmde bugüne kadar birçok başarıya imza attığını söyledi.

2012'de Malta'da düzenlenen Liseler Arası Dünya Şampiyonası'nda dördüncü, 2014'te İspanya'da Avrupa Kulüpler Kros Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu, aynı yıl Bulgaristan'da Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek takım halinde üçüncü, 2017'de Çanakkale'de Balkan Şampiyonası'nda ikinci, 2018'de Romanya'daki Balkan Şampiyonası'nda takım halinde şampiyon olduklarını anlatan Elkatmış, birçok kez de Türkiye şampiyonu olduğunu ve güzel derecelere imza attığını dile getirdi.

Samsun'da 19 Mayıs'ta düzenlenecek 19 Mayıs Samsun Yarı Maratonu Dünya Üniversite Oyunları Seçmeleri'ne katılacağını anlatan Elkatmış, "İyi bir sonuç alarak oyunlara gitmeyi planlıyorum. Orada da iyi bir derece alıp ülkemi, şehrimi ve okulumu en iyi şekilde temsil edeceğime ve bayrağımızı dalgalandıracağıma inanıyorum. Bana destek veren başta ailem olmak üzere Eren Spor Kulübü Başkanımız Ahmet Eren ve Metin Kazaz'a, antrenörüm Fahri Tunçtan'a teşekkür ediyorum." dedi.

"Spor bana birçok şey kattı ve hayatım değişti"
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2019, 12:42