banner83

Ahmet Kaçmaz: 'Kesintisiz 6 yıl Türkiye şampiyonu oldum'

Dünya Oryantiring Şampiyonası'nda ikinci olan ilk Türk sporcu astsubay Ahmet Kaçmaz, "Bursa Gençliği Sporun Yıldızlarıyla Buluşuyor" etkinliğinde gençlerle bir araya geldi.

Ahmet Kaçmaz: 'Kesintisiz 6 yıl Türkiye şampiyonu oldum'
banner94
banner26

Kaçmaz, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte, oryantiring ile askeri okulda tanıştığını söyledi.

Aynı zamanda astsubaylık da yaptığını hatırlatan Kaçmaz, şöyle konuştu:

"Sporu çok sevdiğim için askeri okula girdiğimde de 'bu işi nasıl yaparım' diye düşünüyordum. Bizim kurumda da spora destek üst seviyede. Jandarma Gücü Spor Kulübümüz de var. Bu vesileyle spora askeriyede de devam edebileceğimi gördüm. Öncelikle hedefim askeriyedeki kulübün takımına girmekti. O serüven başladıktan sonra 2008 yılında Türkiye 3'üncüsü olarak milli takıma seçildim. Askeriyede destek gördüğümü hissettim onun sayesinde bugün buralardayım."

"Oryantiring de koşarken özgürsünüz"

Oryantiring ile atletimiz sporunun farklı olduğunu aktaran Kaçmaz, "Oryantiringin tamamen belli bir güzergahı yok. Belirli bir alanın haritası çiziliyor. Atletizm gibi bir yerden başlayıp parkuru takip, edip hedefe ulaşmak yok. Oryantiring de koşarken özgürsünüz. Bu özgür olmak, gittiğin güzergahı kendin karar vermek ve en iyi kararı verdiğindeki aldığın mutluluk, haz bizi bu spora bağlıyor. Oryantiring yaparken mutluyum." diye konuştu.

Kaçmaz, her spor yapan kişinin milli takım formasını giymeyi hayal ettiğini ve kendisinin de en büyük hayali milli takım forması giymek olduğunu aktardı.

Spora başlama serüveninden de bahseden Kaçmaz, şunları kaydetti:

"Küçük yaşlarda akşam ezanı okunmadan eve gitmek yoktu. Biz ezan bitmeden evde olmalıydık. Böyle bir kültürde büyüdük. Küçük yaşlarda futbol çok oynuyordum. Futbol oynadığım yer ile evimizin arası 800 metrelik bir mesafeydi. Ezan okununca topu bırakır, ezan bitince evde olurdum. Belki de bu küçük yaşlarda koşuya yetenek orada gelmiş olabilir. Daha sonra girdiğim seçmelerde büyüklerimi de geçerek okul takımına girdim. Spor hayatıma böyle girdi."

Yıllarca başarıyı kovaladığını aktaran Kaçmaz, "Her elde ettiğim başarının bir üstü olduğunu gördüm. Onu kovaladım. 2011 yılında beri Türkiye şampiyonuyum. Kesintisiz bir şekilde 6 yıl Türkiye şampiyonu oldum. Artık dünyada bir şeyler yapmanın zamanın geldiğini ve geç bile kaldığımı düşünüyordum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 20:02

banner102