Kalbinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri fiziksel aktivitedir. Spor yapmanın sağlığınıza faydaları say say bitmiyor. İşte bilmeniz gerekenler.

Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Kerry Stewart, "Belli kalp rahatsızlıkları için egzersiz, bazı ilaçlar kadar güçlü olabilir." diyor.

Fiziksel aktivitenin kalbinize nasıl fayda sağladığını anlamak, daha fazla hareket etmek için harekete geçmek için güçlü bir motivasyon olabilir. 

Egzersiz, kalp atış hızını yavaşlatmak ve kan basıncını düşürmek için (dinlenme sırasında ve ayrıca egzersiz yaparken) ilaç gibi çalışır. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür.

Özellikle doğru bir diyetle birleştirildiğinde, spor yapmak kilo vermek için önemli bir bileşen ve kiloyu korumak için daha da önemli. Tüm bunlar kalp sağlığını kontrol etmeye yardımcı oluyor. Fazla kilolu olmak kalbe baskı yapar ve kalp hastalığı, felç için bir risk faktörüdür.

Aerobik egzersizler (zindelik seviyenize bağlı olarak yürüme, koşma, yüzme) ve kuvvet antrenmanının (ağırlık kaldırma, direnç antrenmanı) bir kombinasyonu kalp sağlığı için çok iyidir. Bu egzersizler, kasların dolaşan kandan oksijen çekme yeteneğini geliştirir. Bu, bir kas organı olan kalbin, yaşınız ne olursa olsun kaslara daha fazla kan pompalamak için daha fazla çalışma ihtiyacını azaltır.

Sigara içen kişiler spor yapıp forma girdikçe genellikle sigarayı bırakırlar. 

Araştırmalar; kuvvet antrenmanı, bisiklete binme, tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düzenli aerobik egzersizlerin, kasların bir enerji yakıtı olan glikojeni daha iyi işlemesine izin vererek diyabet geliştirme riskini yüzde 50'den fazla azaltabildiğini gösteriyor.

Stres hormonları kalbe fazladan bir yük bindirebilir. Egzersiz, aerobik (koşma gibi), direnç odaklı (ağırlık çalışması gibi) veya esneklik odaklı (yoga) çalışmalar rahatlamanıza ve stresi azaltmanıza yardımcı olur.