• BIST 109.666
 • Altın 156,804
 • Dolar 3,8860
 • Euro 4,5765

  SP'den Obama'ya eleştiri

  26.04.2009 15:42
  Saadet Partisi Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Barış Soyuçok, ABD Başkanı Obama’nın sözlerini eleştirdi.
  SPden Obamaya eleştiri
  SP'den Obama'ya eleştiri SP'den Obama'ya eleştiri SP'den Obama'ya eleştiri

  AYDINPOST HABER SERVİSİ-Saadet Partisi Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Barış Soyuçok, ABD Başkanı Obama"nın sözlerini eleştirdi.
  SP"li Başkan Soyuçok, “ABD Başkanı Obama"nın sözde soykırım iddialarıyla ilgili konuşmasında kullandığı sözlere tepki gösteren Saadet Partisi Gençlik Kolları Aydın İl Başkanı Barış SOYUÇOK, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama"nın sözde soykırım iddialarıyla ilgili 24 Nisan konuşmasında kullandığı sözleri ve üslubu kabul etmemiz mümkün değildir. Maalesef Obama tarihi gerçekleri göz ardı ederek tamamen ermeni diasporasının ağzıyla konuşmuştur. Bu yaklaşımı iyi niyetli bulmuyor ve kınıyoruz. 1915 olaylarının irdelenmesinin siyasetçilerin değil, tarihçilerin işi olduğunu belirten Kurtulmuş, “Bu konuda yapılması gereken iki ülke arşivleri açılarak, Türk ve ermeni tarihçilerin yapacağı araştırmalarla 1915 olaylarının objektif bir şekilde ortaya konmasıdır. “ABD Başkanı Obama"nın 24 Nisan konuşmasıyla bir kez daha görülmüştür ki; buradaki amaç tarihi gerçekleri aydınlatmak değil, Türkiye"nin üzerinde siyasi baskı kurmaktır. Maalesef Türkiye, sözde Ermeni soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Ermeni diasporasının sözde soykırım iddiaları ile Türkiye dış politikada güçsüz bırakılmak istenmektedir. Obama"nın da Ermeni diasporasının ağzıyla konuşması da bu amacın değişmediğini göstermiş ve kendisine yüklenen olumlu beklentileri hayal kırıklığına dönüştürmüştür. Obama yönetiminin bu tavrı, Amerika ile Türkiye arasındaki "stratejik ortaklık" iddia ve söylemiyle de çelişmektedir. Çok açıktır ki; Sayın Obama, Ermeni diasporasını stratejik müttefik olarak tanımladığı Türkiye"ye tercih etmiştir. Amerikan yönetiminin bu tavrı, Ak Parti Hükümeti"nin bu süreçte ortaya koyduğu politikaların da yanlışlığını ortaya koymuştur. Maalesef iktidar bu konuda son derece ciddi bir dış politika zafiyetinin içine girmiştir. Türkiye, önce NATO Genel Sekreterliği seçiminde Avrupa Birliği tarafından, ardından Ermenistan sınır kapısının açılması konusunda da ABD yönetimi tarafından tuzağa düşürülmüştür. Burada da sorumluluk, sergilediği tavizkar tutum nedeniyle Ak Parti iktidarınındır. Ak Parti iktidarının bu süreçte ortaya koyduğu zafiyet, Türkiye"nin tarihi geçmişine ve uluslararası camiadaki saygınlığına gölge düşürmüştür. Türkiye, dış politikasını başkalarının tavrına bakarak değil, kendi iradesini ortaya koyarak belirlemelidir. Maalesef 1915 olaylarını sürekli gündemde tutmaya çalışan müttefiklerimizin, daha dün gerçekleşen "Hocalı Katliamı"nı bir kere bile ağızlarına almaması bu konudaki çifte standardın en büyük göstergesidir” dedi.
  Soyuçok ayrıca, “Saadet Partisi Aydın İl Gençlik Kolları olarak,gelinen bu noktada, Hükümete çağrıda bulunuyoruz;
  1- Biz prensip olarak bütün komşu ülkelerle kültürel, siyasi ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesinden, sınır kapılarının açılmasından yanayız. Ancak gelinen bu noktadaki siyasi hassasiyet nedeniyle milletimizin bilgisi dışında sürdürülmekte olduğu anlaşılan Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik hazırlıklar derhal askıya alınmalıdır.
  2-Binlerce Azeri kardeşimizin hayatına malolan Hocalı Katliamı uluslararası camianın gündemine taşınmalıdır.
  3- Halen Ermeni işgali altında bulunan Karabağ bölgesindeki işgale son verilmesi için uluslararası camia harekete geçirilmelidir.
  4-biz yeni bir takım müttefikler kazanacağız diye, bizim ezeli dostlarımız ve kardeşlerimiz olan Azeri halkını küstürecek adımlar atılmamalı ve Azerbaycan"la ilişkileri daha da ileriye taşıyacak girişimlerde bulunulmalıdır.
  Saadet Partisi olarak bölgemizde ve dünyada kalıcı ve adil bir barıştan yanayız. Türkiye"nin bu bölgenin Amiral gemisi olduğunu biliyoruz. Türkiye bu misyona uygun, muktedir ve saygın bir dış politika izlemek zorundadır. Hükümeti bundan sonra atacağı adımlarda bu ölçülere uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim