Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye'nin kredi notunu beklentiler doğrultusunda bir kademe yükseltti.

S&P Global'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin kredi notu "B"den "B+"ya çıkarıldı. Kredi notunun görünümü "pozitif" olarak devam edecek. Foreks Haber tarafından yapılan ankette de ekonomistlerin beklentisi kredi notunun "B+"ya çıkacağı, görünümün "pozitif" olarak kalacağı yönündeydi.

Kurum, Türkiye'deki yerel seçimlerin ardından dış dengelenmenin de etkisiyle para, maliye ve gelirler politikası arasındaki koordinasyonun iyileşeceğini  öngördü.

Açıklamada, "Önümüzdeki iki yıl içinde portföy girişlerinin artacağını ve cari açıkların daralmasını, enflasyon ve dolarizasyonun azalmasını öngörüyoruz; ancak merkez bankası Türk lirasındaki değer kaybını sınırlandırdığı için ilerleme yavaş ve rezerv birikimi ılımlı olacak." denildi.

S&P Global'in olumlu senaryosunda, politika yapıcılar, cari açığın daralması ve dolarizasyonun tersine dönmesi ortamında enflasyonu düşürmeyi ve Türk lirasına olan güveni yeniden tesis etmeyi başarabilirse, Türkiye'nin ülke notunu bir kez daha yükseltilebileceği belirtildi.

Kurumun olumsuz senaryosunda, "Potansiyel olarak para birimindeki değer kaybının azalmaması ve enflasyonla mücadele politikalarının tersine çevrilmesiyle bağlantılı olarak, Türkiye'nin finansal istikrarı veya daha geniş anlamda kamu maliyesi üzerindeki baskılar yoğunlaşırsa, görünümü durağana çevirebiliriz." denildi.

Açıklamada, Mart 2028'e kadar seçim planlanmamasının, politika yapıcılar üzerindeki geçici ücret ve emekli maaşı artışlarını kabul etme baskısını azalttığına işaret edildi.

Kurum, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), 2024 yılının geri kalanında gösterge bir haftalık repo faiz oranını %50'de tutması ve talebi yumuşatmak ve döviz kurunun enflasyona etkisini en aza indirmek için Türk lirası üzerindeki değer kaybı baskılarına karşı önlem almasının muhtemel olduğuna işaret edildi.

S&P Global, TCMB'nin faiz artırımlarında bekle-gör yaklaşımı izlemesini, Türk lirası varlıklarını ve kredi maliyetini artırmak amacıyla bankaların bilanço yönetimine ilişkin düzenlemeleri azaltıp basitleştirmesini bekliyor.

Kurum, 2024 yılı için, deprem harcamalarının artmasıyla birlikte nakit ve tahakkuk bazlı genel devlet açığının GSYİH'nın %4,8'i civarında olacağını öngörüyor.

S&P Global, bu yıl ve önümüzdeki yıl için büyüme beklentilerini yüzde 3,0 olarak belirledi. Kurum, tüketici fiyatları tahminini bu yıl için yüzde 55,8, gelecek yıl için yüzde 27,3 şeklinde açıkladı.

S&P Global, USD/TRY için bu yıl sonunda 31,88, gelecek yıl sonunda 43,00 seviyesi öngördü.

Yoksulluk sınırı bir yılda 28 bin liradan fazla arttı! Yoksulluk sınırı bir yılda 28 bin liradan fazla arttı!

Kaynak: Foreks