Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Hiçbir suistimal cezasız kalmayacaktır Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladı: Hiçbir suistimal cezasız kalmayacaktır
Kamuda, 300 bini öğretmen, sağlık personeli ve din görevlisi olmak üzere 520 bin civarında sözleşmeli personel bulunuyordu. Bu personel kadrolu memurla yanyana aynı işi yaptığı halde farklı özlük haklarına sahip olmuştu. Şimdi bu farkı kaldıracak kadro yolu açıldı. Bu konuda müjdeli haberi dünkü kabine toplantısından sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verdi.

1 YIL ADAY MEMURLUK

Mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirlediklerini ifade eden Erdoğan, “Sözleşmelilerin (mahalli idareler dahil) kadroya geçişlerinde 3 yıl çalışma şartı aranacak, 1 yıl da aday memurluk süreci olacak. Sözleşmeliden kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık sürede gerçekleşecek. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edecekler’’ dedi.

424 BINI GEÇEBILECEK

Daha önce kadro düzenlemesinin dışında tutulanların (sayıları 227 bin) da doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabileceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Kamudaki 520 bin personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor. Kadro kapsamı dışında kalanlar sözleşmeli askeri personel, akademik personel, sanatçı, Meclis danışmanı, sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanlarıdır. Kadroya geçmek istemeyen personelin hakları şahsa bağlı şekilde devam edecek sonra kadroları kendiliğinden ilga olacaktır. Kadroya geçenler, kurumlar arası nakil hakkına 4 yılın sonunda kavuşacak. Mahalli idarelerdeki sözleşmelilerden kadroya geçenler sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilecek.”

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ HIZLANACAK

Enflasyonun yılbaşından itibaren ciddi bir düşüş eğilimine gireceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu dönemde yeni bir kampanyanın alevlendirildiğini görüyoruz. Ortaya koyulan ithamlar Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Kamuoyunda huzursuzluğa yol açan her rahatsızlığın üzerine gitmek bizim görevimizdir. Ticaret Bakanlığımız önümüzdeki günlerde yeni uygulamayı devreye alacaktır. Vatandaşlarımızdan biraz daha sabır ve metanet bekliyoruz” dedi.

EYT MÜJDESİ YAKIN

Hukuki düzenlemelerin en kısa sürede Meclis’te çalışılarak hayata geçirilmesini sağlayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilik için yılını doldurup, yaş şartını bekleyenler, geçici işçilerle ilgili çalışmalarımızı da en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

Yılın ilk yarısında Merkez Bankası kaynaklarından yüzde 9 faiz oranı, 2 yılı ödemesiz 10 yıl vadeyle 150 milyar lira yatırım kredisi kararı aldıklarını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “100 milyar lirasını sanayi, 50 milyarı turizm sektörlerine tahsis etmiştik. Bugüne kadar ülkemizin 60 farklı şehrinden 500’e yakın firma 75 milyar lira kredi kullandı. Yatırımcılarımızı ihracata yönelik alanlar başta olmak üzere bu krediden istifade etmeye davet ediyorum” diye konuştu.