CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Emin Şen’i, “Süleyman Soylu’nun trollük dersi verdirdiği kişi” olarak tanımlarken gözler, Emin Şen’in sahibi olduğu şirkete çevrildi.

Sağlık Bakanı Koca'dan SMA ilacı açıklaması! Sağlık Bakanı Koca'dan SMA ilacı açıklaması!

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Emin Şen’in 22 Aralık 2010 tarihinde Mücteba Kılıç ve Neslihan Er Oğur ile birlikte 5 bin TL sermaye ile kurduğu 360 Sosyal Medya Reklam ve Organizasyon’un sermayesinde kısa sürede yaşanan artış dikkat çekti.

Ticari sicil kayıtlarına göre şirket, kuruluş yılı olan 2010’dan 2017 yılına kadar üç kez sermaye artırımı yaptı.

Şirketin 5 bin TL olan kuruluş sermayesi Şubat 2014’te 12 bin TL’ye, Nisan 2016’da 150 bin TL’ye, Nisan 2017’de ise 650 bin TL’ye çıkarıldı. Şirket sermayesinde yedi yılda yaşanan artış yüzde 12 bin oldu.

AJANSA ADETA İHALE YAĞDI

Şirketin sermayesinde yaşanan çarpıcı artışın yanı sıra şirketin kamudan aldığı ihaleler de Şen’e sağlanan ayrıcalığı gözler önüne serdi.

360 Sosyal Medya Reklam ve Organizasyon isimli şirketin yalnızca 2016-2020 döneminde aldığı 15 kamu ihalesinin tamamının kamuoyunda, “İhaleleri istenilene verme aracı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle tartışılan pazarlık yöntemiyle gerçekleştirildiği belirlendi.

Şirket, pazarlık yöntemli 15 ihale ile kasasına, dört yıl gibi kısa bir dönemde 2 milyon 271 bin TL koydu. Şirketin üstlendiği ihalelerde kamu lehine indirim oranının sadece yüzde 6’da kalması ise ihalelerde rekabetin olmadığı yönündeki iddiaları kuvvetlendirdi.

TÜBİTAK’TAN SGK’YE BİRÇOK KAMU KURUMU

T24'ten Hazar Dost'un haberine göre, Emin Şen, Kamuoyunu Aydınlatma Platformu’ndaki ihale bilgilerine göre Soylu göreve geldikten sonra 2017’de “Kurumsal Medya Hesapları İşletimi Hizmet Alımı” ihalesini pazarlık usulü alıyor.

2017’deki İhale bedeli 110 bin lira olarak görülüyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı için verilecek hizmetin yeri ise Jandarma Genel Sekreterliği Sosyal Medya Şube Müdürlüğü.

Şen bu ihaleyi kendisine ait 360 Sosyal Medya Reklam ve Organizasyon Ticaret Limited Şirketi üzerinden alıyor. Bu şirketin 2016’dan sonra kamu kuruluşlarından toplamda 15 ihale aldığı anlaşılıyor.

Emin Şen, ilk olarak (14 Nisan 2016) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlık Çalışma Genel Müdürlüğü’nden sosyal medya yönetimi ihalesi alıyor. Bu tarihlerde, Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı.

Şen, devamında SGK’dan ve AKP’li Menderes Türel döneminde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden de ihaleler alıyor. Şen’in şirketine ait son ihalesinin tarihi ise 30 Aralık 2020 olduğu anlaşılıyor.

Şen’e ait Native Teknoloji ve Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi adlı şirket ise 2020 Haziran’da İçişleri Bakanlığı’ndan ‘sızma testi’ adlı başka bir ihaleyi kazanıyor.

Şen’in sahibi olduğu 360 ve ortağı olduğu Native isimli şirketler, ihalelerden 2 milyon 700 bin TL’lik ihale kazandı.