• BIST 100.141
 • Altın 217,878
 • Dolar 5,2846
 • Euro 6,0161

  Soyağacı sorgulamada yeni tartışma başladı

  12.02.2018 14:12
  Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşen soyağacını öğrenmeyi sağlayan sistemle ilgili ünlü tarihçi Murat Bardakçı'dan dikkat çeken bir yorum geldi.
  Soyağacı sorgulamada yeni tartışma başladı
  Soyağacı sorgulamada yeni tartışma başladı Soyağacı sorgulamada yeni tartışma başladı Soyağacı sorgulamada yeni tartışma başladı

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internetten soyağacı sorgulamaya olanak sağlayan sistemi geçen hafta açıp aynı gün yoğun ilgi nedeniyle kapatmasının ardından bir tartışma daha başladı. Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, eksiksiz bir soyağacı öğrenmenin mümkün olmadığını söylüyor.

  "Noksansız bir soyağacı çıkartmamız mümkün değildir" diyen Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı:

  “Teknik problemlerin halledilmesinin ardından herhangi bir şekilde kayıtlara ulaşabildiğiniz takdirde yedi ceddinizi öğrenebileceğinizi, anne ve baba tarafından asırlar önceki aile kayıtlarınıza ulaşabileceğinizi zannetmeyin. Şanslı iseniz en fazla dört, haydi bilemediniz beş nesil geriye, 1800'lerin ortalarına kadar gidebilir ve orada kalırsınız. Öyle hayal ettiğiniz gibi asırlar öncesine, onbeşinci, onaltıncı yüzyıllara ulaşmanız mümkün değildir. Zira, 19. asırdan itibaren tutulmuş nüfus kayıtları ile daha önce yapılmış sayımların evrakı farklı yerlerdedir, meselâ 1831 ile 1880'ler arasında yapılan ve sadece erkeklerin kaydedildiği nüfus sayımının belgeleri devlet arşivinde, 1880'ler sonrasında kadınların da yazıldığı defterler ise nüfus müdürlüklerindedir ve bunların tamamı henüz yeni harflere aktarılmamıştır.”

  NE YAPMAK GEREKİYOR?

  Kısacası yüzlerce yıl geriye giden bir soyacağı çıkarmak isteyenlerin Osmanlı arşivlerine de girmesi, tahrir defterlerini incelemesi gerekiyor. Özellikle ataları göç edenlerin resmi belgelerde dördüncü nesle kadar geriye gitmesi bile çok zor. Göç edilen yerler Türkiye sınırları dışında kaldıysa o ülkelerin arşivlerinde de araştırma yapılması ve epey çaba harcaması gerekiyor.

  Soy ağacı sorgulama ne zaman açılacak ?Soy ağacı sorgulama ne zaman açılacak ?

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim