Engin Polat'a bir dava daha: "Bana bunu yaptıranlar Dilan Polat ile Engin Polat'tır" Engin Polat'a bir dava daha: "Bana bunu yaptıranlar Dilan Polat ile Engin Polat'tır"

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan kardeşler hakkında dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede, Bahar Candan’ın 14 yıldan 44 yıla kadar, Nihal Candan’ın ise 8 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamedeki Detaylar

İddianamede, 38 müşteki, 1 müşteki şüpheli ve Bahar ile Nihal Candan’ın aralarında bulunduğu 21 şüpheli yer aldı. İddianamede, tutuklu şüpheli Gülnihal Çiçek’in tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildiği belirtildi.

Suç Örgütü İddiaları

İddianamede, Onur Apaydın ve İlker Oflu’nun liderliğindeki şebekenin ucuza araç sattıklarını söyleyerek vatandaşları sazan sarmalı yöntemiyle dolandırdığı belirtildi. Bahar ve Nihal Candan’ın suç örgütünün hiyerarşik ve organik yapısı içerisinde yer aldığı iddianamede belirtildi.

Bahar Candan’ın Rolü

İddianamede, örgüt lideri Onur Apaydın’ın örgüt içerisinde ‘gizli muhasebeci ve kasa’ konumunda olan Bahar Candan üzerinden bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve elde edilen suç gelirinin aklandığı belirtildi.

Nihal Candan’a Gösterilen Saygı

Öte yandan, mağdur temin etme görevlisi olan şüpheli Hacı İsrafil Sağlam’ın ifadesinde, örgüt toplantılarına katıldığını ve toplantılarda Nihal Candan’ı gördüğünü, diğer şahısların Nihal Candan’a saygı gösterdiğini ve mesafeli davrandığını belirtti.

Talep Edilen Cezalar

İddianamede, Bahar Candan’ın ‘suç örgütüne üye olmak’ suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar ve ‘kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık’ suçundan ise 2 kez 12 yıldan 40 yıla kadar olmak üzere toplamda 14 yıldan 44 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Nihal Candan için ise aynı suçlardan 8 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Öte yandan diğer 20 şüpheli hakkında ise değişen oranlarda hapis cezası talep edildi. user Antalya’nın Alanya ilçesinde, 3 yaşındaki oğlunu döverek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan baba hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 3 yaşındaki oğlu M.E.'yi döverek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan baba M.E. hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İddianamede, M.E.'nin 3 yaşındaki oğlu M.E.'yi döverek öldürdüğü belirtildi. Olayın ardından gözaltına alınan baba M.E., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Olay, geçen yıl 17 Mayıs’ta Alanya’nın Kestel Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, M.E., 3 yaşındaki oğlu M.E.'yi dövdü. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen küçük çocuk hayatını kaybetti.

Olayın ardından gözaltına alınan baba M.E., emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından baba M.E. hakkında “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KAYNAK: İHA

Editör: Oğuzhan Oduncu