Elon Musk'un sıra dışı projelerinden biri olarak bilinen, "Tesla Optimus" isimli insansı robotu yeni becerileriyle izleyicileri karşısına çıktı.

Oppo Watch 4X yakında satışa çıkıyor Oppo Watch 4X yakında satışa çıkıyor

Artık kendi kendini kalibre etme özelliğine sahip. Bir başka deyişle ellerini, kollarını ve diğer uzuvlarını ayarlayarak dış dünyayla uyumlu hale getirebiliyor. Bu özellik sayesinde Tesla Optimus, herhangi bir dış müdahale olmaksızın, üzerindeki kamera sensörlerinden faydalanarak uzuvlarını kullanabiliyor.

TESLA OPTİMUS ARTIK DAHA YETENEKLERİ

Tesla Optimus, robotun yeteneklerini, sosyal medya platformu X'teki hesabından paylaştığı videoyla gösterdi. Videoda, 'mavi' ve 'yeşil' renkli nesneleri, aynı renkteki zemin üzerine yerleştirme görevini hiç zorlanmadan yapabiliyor. Üstelik bir insan tarafından engellenmeye çalışılsa bile rahatlıkla aşabiliyor.

Peki Tesla Optimus bunu nasıl yapıyor? Elon Musk'un robotu tanıttığı etkinlikte verdiği bilgiye göre, Tesla'nın Otopilot sisteminde kullanılan yapay zeka (AI) yazılımının birebir aynısı Optimus'ta da var. Ve üzerindeki onlarca sensör ve kamera yardımıyla nesnelerin yerlerini çözüyor ve ellerini nasıl hareket ettirmesi gerektiğini belirliyor.

Firma web sitesinde Tesla Optimus'tan şu ifadelerle bahsediyor:

"Güvenli olmayan, tekrarlayan veya sıkıcı görevleri gerçekleştirebilen genel amaçlı, iki ayaklı, otonom bir insansı robot oluşturun. Bu nihai hedefe ulaşmak için fiziksel dünyada denge, gezinme, algılama ve etkileşim imkanı tanıyan yazılım yığınlarının oluşturulması gerekir."

Elon Musk'a göre robot yakında yemek pişirme ve çimleri biçme gibi görevleri de üstlenecek. Dahası bakıcılık da yapabilecek. Bununla birlikte robot henüz satışa çıkmadı. Öte yandan 20 bin doların altında bir fiyata sahip olması bekleniyor.

KONUŞMA ÖZELLİĞİ YOK

Geçen ay Türkiye'yi ziyaret eden insansı robot Sophia Türkçe ve İngilizce dahil birçok dili konuşabiliyor. Ancak Tesla Optimus'un mevcut sürümünde böyle bir özelliği yok.