• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Sony Ödülleri'ni kazananlar

  04.05.2011 21:25
  Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2011 L’Iris D’Or ve kazananlar açıklandı.
  Sony Ödüllerini kazananlar
  Sony Ödülleri'ni kazananlar Sony Ödülleri'ni kazananlar Sony Ödülleri'ni kazananlar

  Yarışmanın ötesine geçerek bir fotoğraf festivaline dönüşen prestijli

  L’Iris D’Or Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, Yılın Fotoğrafçısı 2011 ödülünün sahibi Arjantinli fotoğrafçı Alejandro Chaskielberg oldu. Açık kategoride yılın fotoğrafçısı ödülünü ise Chan Kwok Hung aldı. Profesyonel kategoride ödül sahipleri ve Öğrenci Odağı Ödülü’nü kazanan isim açıklandı. Bruce Davidson, Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’nü kazandı.

  27 Nisan 2011 akşamı gerçekleştirilen ödül töreninde, meşhur L’Iris D’Or, 2011 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’nü bu yıl kazanan isim Arjantinli fotoğrafçı Alejandro Chaskielberg oldu. 2011 yarışmasına, 162 ülkeden 105.000’i aşkın fotoğraf katıldı. Chaskielberg ödülünü, Odeon Leicester Square’de gerçekleştirilen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Gala töreninde aldı. Daha önce Cannes’daki prestijli Festival Sarayı’nda (Palais des Festivals) düzenlenen ödül töreni, bu sene ilk defa Londra’da gerçekleştirildi.

  Fotoğrafçılığa, yerel bir gazetede foto muhabirliği ile başladı

  Kariyerine 18 yaşında, yerel bir gazete için foto muhabirliği yaparak başlayan, Buenos Aires doğumlu 34 yaşındaki Chaskielberg, geride kalan 16 yılı son derece başarılı bir fotoğrafçılık kariyeri oluşturmakla geçirdi. Yarışmada kendisine ödülü getiren fotoğrafları, Parana Nehri Deltası’nda yaşayan bir adalı topluluğun yaşamlarına nadir ve güçlü bir bakış sunuyor. Kendisini tamamıyla ‘Met Zamanı’ projesine adayan Chaskielberg, hayatlarını ve çalışma biçimlerini belgelendirmek amacıyla iki yıl boyunca ada sakinlerinin arasında yaşadı. Chaskielberg çarpıcı gece fotoğraf serisi hakkında şunları söyledi: “Fotoğrafı kullanarak, bunca yılda fotoğrafçılık açısından göz ardı edilmiş olan Parana Nehri Deltası’nı ve burada yaşayan topluluğu farklı bir açıdan sunabildim.”

  Chaskielberg, 12 üyeli bir jüriye heyeti tarafından L’Iris D’Or ödülüne layık görüldü. 25.000 ABD Doları değerindeki nakit ödül ve Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanı kazanmasının yanı sıra Chaskielberg Dünya Fotoğraf Akademisi üyesi olarak kendisinden önceki L’Iris D’Or ödülü sahipleri David Zimmerman, Vanessa Winship ve Tommaso Ausili’ye katıldı. Odeon Leicester Square’deki gala ödül törenine katılan 2011 Onursal Hakem Komitesi Başkanı Francis Hodgson da şunları söyledi: “Böylesi geniş bir yelpazeye yayılmış konularda, bu kadar farklı türdeki fotoğraflar arasında karşılaştırmaların yapıldığı bir ortamda, değerlendirme süreci de asla basit olmuyor. Bununla birlikte, bu yılın jüri heyeti Alejandro Chaskielberg’in Met Zamanı başlıklı serisi ile ortaya koyduğu güçlü çalışmayı onurlandırmayı seçerken hiç zorlanmadı. Bu dikkatle çekilmiş fotoğraflar, ağır çalışma koşulları ve toplumsal dayanışma ile ekonomik yelpazenin en uçlarında ayakta kalmanın katı gerçeklerini, görkemli bir kinayeli yolla aktarıyor.”

  Fotoğrafçılığı kendi kendine öğrendi

  Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Açık Kategoride Yılın Fotoğrafçısı ödülünün sahibi ise nefes kesici ölçüde dramatik çalışması ‘Bufalo Yarışı’ ile Chan Kwok Hung oldu. 37 yaşındaki Hong Konglu mücevherat üreticisi de 5.000 ABD doları değerindeki nakit ödülü ile Sony dijital SLR fotoğraf makinesi ekipmanını almak üzere ödül törenindeydi. İlk SLR fotoğraf makinesini 2006 yılında satın alan Chan, kitaplar ve interneti kullanarak kendi başına temel fotoğrafçılık becerileri edindi. Gelişmemiş bölgelere gerçekleştirdiği seyahatleri bir tutku haline getiren Chan, bufalo yarışını duymasının ardından harikulade görüntüyü yakalayabilmek için Endonezya’ya özel bir seyahat yaptı. Sabahın erken saatlerinde başladığı günde saatler süren bekleyişin ardından sabrının karşılığını alan Chan, kendi tabiriyle bu unutulmaz yolculuk sonucunda ödül kazanan fotoğrafı çekmeyi başardı.

  Gecede, Güncel Gelişmelerden Ticariye, Seyahatten Güzel Sanat Portrelerine kadar geniş bir alanı kapsayan profesyonel kategoride kazanan isimler de açıklandı. Kazananlar arasında, dört kategoride birden kısa listeye kaldıktan sonra Güncel Gelişmeler ve Çağdaş Meseleler kategorilerinde ödül alan İspanya’dan Javier Arcenillas ile fotoğrafçılık kariyerine, babasının kendisine aldığı SLR fotoğraf makinesi ile 12 yaşında başlayan, Ticari Kampanya kategorisinin birincisi Birleşik Krallık’tan Adam Hinton da bulunuyor.

  Yaratıcı Yönetmen Astrid Merget şunları söyledi: “Alejandro’nun ödül kazanan muhteşem resimleri, bu yıl gördüğümüz inanılmaz ölçüdeki yüksek standarda da tanıklık ediyor. Başta Açık kategoride yarışmaya katılan resimlerin standardı olmak üzere, tüm kategorilerde yarışan çalışmaların kalitesini son derece etkileyici bulduk. Her geçen yıl daha da gelişmeye devam eden Öğrenci Odağı Ödülü de bir sonraki fotoğrafçı kuşağı ile çalışmak son derece heyecan verici.”

  Sony Avrupa Dijital Görüntülemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tatsuya Akashi ise şöyle konuştu: “Bu yılki katılımcılar, dünyanın dört bir yanından sundukları çalışmaların çeşitliliği ve yüksek kalitesi ile bizleri bir defa daha hayretler içinde bıraktı ve büyüledi. Ödül kazanan herkesi bu muazzam başarılarından ötürü tebrik ediyoruz.”

  Dünya Fotoğraf Festivali’nin sancak gemisi olan Kazananlar Sergisi, 26 Nisan – 22 Mayıs tarihleri arasında Londra’daki Somerset House’da düzenlenen festival kapsamında gerçekleştirilen birçok fotoğraf etkinliğinden de biri. Aralarında belgesel, spor, portre, manzara, moda ve daha birçok türde geniş bir uluslararası güncel fotoğrafçılık koleksiyonunun da bulunduğu Kazananlar Sergisi, bu yılın yarışmasına katılan ödül sahibi fotoğrafçıların merceğinden kaydedildiği şekliyle 2010/2011 döneminde dünyanın özgün bir manzarasını yakalıyor.

  77 yaşındaki Bruce Davidson’ın olağanüstü katkıları da ödüllendirildi

  Dün geceki gala töreninin bir diğer önemli bölümünü ise çalışmalarıyla yeni bir çığır açan fotoğrafçı Bruce Davidson’un Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’nü alması oldu. Yarım yüzyılı aşkın bir kariyere sahip olan 77 yaşındaki Davidson, Amerika Birleşik Devletleri’nin en saygın fotoğrafçılarından biri. Çalışmalarının yer aldığı bir sergi, halen Somerset House’daki Dünya Fotoğraf Festivali kapsamında gösteriliyor. Bruce Davidson ile birlikte, Tate Müzesi fotoğraf ve uluslararası sanat küratörü Simon Baker tarafından seçilen fotoğraflardan oluşan sergi, Doğu 100. Cadde ve Sirk koleksiyonlarından birçok ünlü çalışmasını da içeriyor.

  Altı katıdan 200’ün üzerinde katılımcıyı geride bıraktı, Öğrenci Odağı’nda kazandı

  Bu gece Londra’daki Leicester Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Fransız École Nationale Supérieure Louis Lumiere’den fotoğraf öğrencisi Louis Boulet Öğrenci Odağı ödülünü kazanan isim oldu. Dünyada öğrencilere verilen en üst düzey fotoğraf ödülü olarak kabul edilen ve dünyanın her yerindeki üniversitelere açık olan ödülü alabilmek için, Louis altı kıtadan 200’ü aşkın katılımcı karşısında yoğun bir mücadele verdi.

  Tate Müzesi’nin yaratıcı gençlere yönelik dijital programı Young Tate Online ile işbirliği içinde yaratılan program kapsamında, kısa listeye kalan kurumların her birinden fotoğrafçılara Sony Alpha fotoğraf makineleri ile ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ konulu bir fotoğraf serisi üretmek için bir ay süre verildi. Ödüllerini almak üzere Londra’ya getirilen ödül sahiplerine, yaklaşık 45.000 Euro değerinde Sony dijital görüntüleme ekipmanı verildi.

  2011/12 Focus Ödülü

  WPO her yıl, belirli bir global sorun özelinde farkındalık yaratmak için fotoğrafçılığı bir araç olarak kullanmaya adanmış özel Focus Ödülü için uluslararası bir hayır kurumu ile iş birliği yapmaktadır. Ödül töreninin bir parçası olarak, WPO ve Sony, Save the Children ile, 2011/12 Focus Ödülü kapsamındaki ortaklıklarını açıkladılar.

  Francis Hodgson başkanlığındaki 2011 Onursal Jüri Komitesi tarafından seçilen profesyonel kategori galipleri şunlar:

  FOTO MUHABİRLİĞİ & BELGESEL

  Güncel Gelişmeler

  · Kazanan: Javier Arcenillas (İspanya)

  · İkinci: Robin Hammond (Yeni Zelanda) / Panos

  · Üçüncü: Ahmad Masood, (Afganistan) / Reuters  Çağdaş Meseleler

  · Kazanan: Javier Arcenillas (İspanya)

  · İkinci: Christian Lutz (İsviçre) / Agence VU

  · Üçüncü: Balazs Gardi (Macaristan) / basetrack.org  İnsanlar

  · Kazanan: Alejandro Chaskielberg (Arjantin)/ Michael Hoppen Gallery

  · İkinci: Denis Rouvre (Fransa)

  · Üçüncü: Lucia Herrero (İspanya)  Spor

  · Kazanan: Pavel Wolberg (İsrail)

  · İkinci: Javier Arcenillas (İspanya)

  · Üçüncü: Palmer Pawel (Birleşik Krallık)  Kültür Sanat

  · Kazanan: Amit Madheshiya (Hindistan)

  · İkinci: Tommaso Bonaventura (İtalya)

  · Üçüncü: Mahesh Shantaram (Hindistan)

  TİCARİ

  Kampanya

  · Kazanan: Adam Hinton (Birleşik Krallık) / Saatchi & Saatchi

  · İkinci: Richard Bailey (Birleşik Krallık)

  · Üçüncü: Tomg Meng (Çin)  Seyahat

  · Kazanan: Liz Loh-Taylor (Avustralya)

  · İkinci: Javier Arcenillas (İspanya)

  · Üçüncü: Andrew McConnell (İrlanda) / Panos  Yaşam Tarzı

  · Kazanan: Saja Seus (Almanya)

  · İkinci: Frank Bayh & Steff Rosenberger-Ochs (Almanya)

  · Üçüncü: Fabrizio Cestari (İtalya)  GÜZEL SANATLAR

  Mimari

  · Kazanan: Alnis Stakle (Letonya)

  · İkinci: Frank Meyl (Almanya)

  · Üçüncü: Frank Bayh & Steff Rosenberger-Ochs (Almanya)  Portre

  · Kazanan: Alain Willaume (Fransa) / Tendance Floue /Galerie Vu

  · İkinci: David Kretschmer (Almanya)

  · Üçüncü: Paolo Verzone (İtalya) / Agence VU  Manzara

  · Kazanan: Florence Iff (İsviçre)

  · İkinci: Guido Castagnoli (İtalya) / Periscope Creative

  · Üçüncü: Frank Day (ABD)  Natürmort

  · Kazanan: Renhui Zhao (Singapur)

  · İkinci: Peter Franck (Almanya)

  · Üçüncü: Charles Emerson (Birleşik Krallık)  Kavramsal

  · Kazanan: Paul Gisbrecht (Almanya)

  · İkinci: Ana Cop (Kanada)

  · Üçüncü: Zhongyin Gao (Çin)  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim