Sosyal medya dünyasında rekabet her geçen gün biraz daha artıyor. Uzun süre Facebook’un liderliğinde büyüyüp gelişen sektör, daha sonra Instagram, Twitter gibi isimlerin kontrolüne geçti. Ancak son yıllarda ortaya çıkan bir platform var ki sektörün bütün eski isimlerini adeta sıraya çekti. Bu isim tabi ki Çinli sosyal medya devi TikTok.

Gerek tasarımı, gerek özellikleri gerekse de yenilikleri ile neredeyse bütün rakipleri tarafından kopyalanan TikTok’un önlenemez yükselişi devam ederken, Amerika Birleşik Devletleri’nden bu platforma yönelik oldukça ilginç bir yasak daha geldi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, casusluk ihtimali ve milli güvenlik endişeleri nedeniyle ordu ile bağlantısı bulunan hiçbir personel bundan sonra TikTok kullanılamayacak.

Bunun bir diğer anlamı, artık ABD ordu mensupları için en büyük suçlardan biri TikTok kullanmak olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulamaya konan bu yasağın toplamda kaç kişiyi etkileyeceği veya TikTok’un bu yasaktan etkilenip etkilenmeyeceği şimdilik bilinmese de, Beyaz Saray’ın bu hamlesi Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki gerilimi arttıracaktır.

Nitekim geçtiğimiz saatlerde yapılan yeni bir açıklamada, Joe Biden bundan sonra ülkenin telekomünikasyon alt yapısının geliştirilmesi aşamasında kullanılacak malzemelerin Huawei ve ZTE’den ithal edilmesini yasakladığını duyurdu. Başlı başına bu hamle bile Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki gerilimin ne boyuta geldiğini açıkça ortaya koyuyor.