• BIST 99.028
 • Altın 281,413
 • Dolar 5,8739
 • Euro 6,4829

  Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu

  30.11.2018 15:08
  İstanbul'da bulunan Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da bağımsız bir Ortodoks kilisesi için taslak bir kuruluş sözleşmesi hazırladığını açıkladı
  Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu
  Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu Son dakika.. Rum Patrikhanesi'nden 'Ukrayna'da bağımsız kilise' duyurusu

  Bağımsız bir Ukrayna kilisesi "otosefali" olarak adlandırılan iç işlerinde bağımsızlığı kazanırsa, yüzyıllardır kiliseyi yöneten Rus ruhban sınıfının etkisinden kurtulmuş olacak.

  Ukrayna, Rus din adamlarını iç işlerine müdahale etmekle suçluyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler Moskova'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesi ve ülkenin doğusunda en az 10,000 kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı isyana destek vermesinin ardından kopma noktasına geldi.

  Reuters'ta yer alan habere göre, Ukrayna'nın bağımsız bir kilise kurma çabaları Rusya'da tepkiye neden oluyor.

  BAŞBAKAN POROSHENKO DUYURDU

  Ukrayna Başbakanı Petro Poroshenko yaptığı konuşmada, "Ekümenik Patrikliğin Mukaddes Sinod meclisinde, otosefal Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin kurulması konusunda tarihi kararlar alındı" dedi.

  Poroshenko, Ukraynalı din adamlarının bağımsız kilisenin başına geçecek kişiyi seçmek üzere toplanacağını, toplantı tarihinin yakında Patrikhane tarafından açıklanacağını dile getirdi.

  TASLAK HAZIR

  Patrikhane tarafından dün yapılan açıklamada, "Mukaddes Sinod Ukrayna Kilisesi'nin kuruluş sözleşmesinin taslağını hazırlamıştır" denildi.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim