Son 10 sene içinde ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor! Bunu yapanlara 4.859 TL para cezası çıktı hemen bakmanız gerekiyor - Tapu sahiplerine çok kritik bir son dakika uyarısı yapıldı. Tapuda satış bedelini düşük göstermek yöntemi ile daha düşük tapu harcı ödeyenler Maliyenin radarına takıldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı müfettişleri tapu dairelerinden son 10 senenin tapu işlemlerinin kayıtlarını alarak çalışmalara başlarken ilk etapta konut kredisi çekerek ev sahibi olanlar incelemeye alındı. Rayiç bedelden satış göstermek yolu ile düşük tapu harcı ödeyenler para cezası alacaklar. 

TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ SUÇ MU, SATIŞ BEDELİNİ AZ GÖSTERMEK PARA CEZASI VAR MI?

Prof. Dr. Görür'den O İle Kritik Uyarı! '5 Metrelik Hareket 7 Üzeri Deprem Üretebilir!' Prof. Dr. Görür'den O İle Kritik Uyarı! '5 Metrelik Hareket 7 Üzeri Deprem Üretebilir!'

Özellikle de emlakçıdan ev alan kişiler işlemlerini tamamen emlakçılara bırakırken pek çok kişi bunun yasak olduğunu dahi bilmeden tapuda rayiç bedel üzerinden satış yapmaktadır. Son dönemde yükselen ev fiyatları nedeni ile satışta tapu harcı tutarı da cepleri yakarken pek çok kişi daha az tapu harcı ödemek için rayiç bedeli düşük göstermeyi tercih etmektedir. 

Ancak konutun daha yüksek fiyata satın alınması ya da satılmasına rağmen tapuda rayiç bedel üzerinden satış yaparak satış bedelinin az gösterilmesi aslında bir vergi suçudur ve para cezası kesilmesini gerektirir. 

TAPUDA SATIŞ BEDELİNİ AZ GÖSTERME CEZASI NE KADAR, RAYİÇ BEDEL İLE SATIŞ BEDELİ ARASINDAKİ FARK NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurulan özel havuz sayesinde tapu dairelerinin satış bilgileri ile bankalardan alınan konut kredisi bilgileri aynı sisteme giriliyor ve karşılaştırma yapılıyor. Konut kredisi çekerek ev satın alan kişinin çektiği kredi tutarından daha düşük bir tutarda satış bedeli göstermesi durumunda hileli tapu işlemi yaptığı belirleniyor ve bu kişiye mektup gönderilerek tapu dairesine davet ediliyor. 

Rayiç bedel ile gerçek bedel arasındaki fark üzerinden gerçek tapu harcı belirlenerek tahsil edilirken aynı zamanda vergi cezası da bu tutara ekleniyor. Ancak vatandaş pişmanlık dilekçesi vermesi durumunda bu cezadan kurtulabiliyor. Burada inisiyatif vergi dairesine bırakılıyor. Tutara bağlı olarak değişmekle beraber 4.859 TL civarında bir ödeme çıkabiliyor.