• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Söke'de yeni uygulama

  27.02.2009 07:36
  Avrupa Birliği'ne (AB) uyum yasaları çerçevesinde adalet sisteminde yapılan reform niteliğindeki düzenlemelerden biri de Denetimli Serbestlik Sistemi.
  Sökede yeni uygulama
  Söke'de yeni uygulama Söke'de yeni uygulama Söke'de yeni uygulama

  Söke, Kuşadası ve Didim'de 3 hükümlünün cezası, denetimli serbestlik sistemi ile infaz ediliyor.
  Suçluya sadece ceza vermenin sorunu çözmediğini belirten Söke Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Türkiye'de suç ve suçlu sayısının son yıllarda arttığına ve cezaevlerinin fiziki yapılarının yetersiz kaldığına dikkat çekti. İlhanoğlu, yapılan düzenlemeler ile suçluları ıslah etmenin, topluma yeniden kazandırmanın çözüm yolu olarak benimsendiğini söylüyor. Denetimli serbestlik sisteminin sadece 1 yılı aşmayan kısa süreli cezalandırmalarda uygulandığını ifade eden Başsavcı Gürmen İlhanoğlu, "Bu
  uygulamalar, eski kanunlarda serpiştirilmiş şekilde vardı. Ancak mahkemeler benzer kararlar verdiğinde bu kararları takip edecek kurumsal bir yapı yoktu. Denetimli Serbestlik Sistemi merkez ve taşrada teşkilat yapısı oluşturuldu" dedi.
  Denetimli serbestlik, yardım ve koruma hizmetlerinde Adalet Bakanlığı bünyesinde Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri Danışma Kurulu'nun yılda bir kez Bakanlık Müsteşarı başkanlığında toplandığı öğrenilirken; Söke gibi ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu yerleşim yerlerinde şubelerin oluşturulduğu, diğer yerlerde ise büroların oluşturulduğu öğrenildi. Şubeler bünyesinde koruma kurullarının da olduğu belirtilirken; ilçe belediye başkanı, İŞ-KUR ve sosyal hizmetler temsilcisi, kurum ve kuruluş
  temsilcilerinin yer aldığı koruma kurullarının suçtan zarar görenlere psikolojik yardım, eski hükümlülere yönelik iş edindirme ve topluma kazandırma gibi görevleri yürüttüğü öğrenildi.
  Türkiye'de toplam 134 adet Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi bulunuyor. Söke'deki merkezde Şube Müdürünün dışında koruma kurulunda sosyal çalışmacı ve bir öğretmen olmak üzere toplam 5 denetmen görev yapıyor. Kurulda bulunması gereken psikologun da kısa sürede göreve başlayacağı belirtildi.
  Söke'de bugüne kadar Denetimli Serbestlik Sistemi uygulaması ile 7 hükümlünün cezasının infaz edildiği ve denetimin yapıldığı belirtilirken; şu anda da Söke-Kuşadası ve Didim'den birer kişinin aynı uygulama ile halen cezasını çekmekte olduğu öğrenildi. Söke Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürü Serkan Güler; "Söke olarak Kuşadası ve Didim'de bulunan hükümlülerinde denetimlerini de şubemiz yapıyor. 1 yılı aşmayan cezalandırmalarda uygulanan denetimli serbestlik uygulamaları, bir defaya mahsus
  uygulanmakta. Hükümlünün günde 4 saat çalıştırılması, 1 gün cezaevinde kalma süresine eşit olarak kanun ile belirlenmiş. Kanun ve yönetmelikler ile denetimli serbestlik sistemi şubemiz tarafından Söke'de uygulanmaktadır" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim