• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Söke'de buluştular

  26.02.2009 16:24
  Su Sektörü İçin Türkiye’ye de Kapasite Geliştirme Desteği Projesi’ tanıtım toplantılarının tarım sektörünü kapsayan birinci ayağı Söke’de yapıldı.
  Sökede buluştular
  Söke'de buluştular Söke'de buluştular Söke'de buluştular

  Söke Zirai Araştırma ve Tarımsal Yayım Merkezi salonunda yapılan toplantıya Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği üyesi Uşak Valisi Kayhan Kavas, Aydın Valisi Mustafa Malay, Denizli Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Tarım il Müdürü Sadettin Öztürk, AB destekli Büyük Menderes Nehri Eşleştirme Projesi yetkilisi Henk Sterk, Çevre Bakanlığı yetkilileri, DSİ yetkilileri, havzada yer alan belediyelerin temsilcileri, Büyük menderes Havzası tarımsal kuruluş ve örgütlerin temsilcileri katıldı.
  Büyük Menderes Havzası Çevre Koruma Birliği"nin 3 ilin valiliklerinin bir araya gelmesi ile bir yıl kadar önce kurulmasına rağmen önemli adımlar attığını belirten Birlik Başkanı Uşak Valisi Kayhan Kavas; bir yıl içinde çalışma koşullarını yerine oturtan birliğin Slovakya, İngiltere, Hollanda gibi AB ülkelerinin de yer aldığı projenin yürütme kurulunda yer aldığını söyledi. Menderes Nehri"ndeki kirliliğin önlenmesi için sadece bir ilin valisi ve yetkililerinin kararlı olmasının yeterli olmayacağını belirten Kavas; “Menderes Nehri ile ilgili olarak AB ülkeleri, Çevre Bakanlığı ve birçok çevre kuruluşu projeler üretip, çalışmalar yapıyorlar. Bu faaliyetler iyi niyetli ancak koordineli değildi. Düzenlenen bu toplantılar ile hem koordineyi sağlamak, hem de AB destekli eşleştirme projesi kapsamında ortaya çıkacak yönetim planının oluşmasına katkıda bulunmak, yönetim planını halkın tartışmasına açmayı hedefliyor” dedi.
  Toplantıların sanayi ve turizm sektörleri ile de sürdürüleceğini belirten Vali Kayhan Kavas; “Menderes Nehri"ndeki kirlilik öncelikle tarım sektörünü etkilediğinden bugün buraya sadece tarım sektörünü temsil eden kurumlar ve yetkililer davet edildi. Diğer sektörlerle de ayrı ayrı yapılacak toplantılar sonrasında tüm sektörlerin bir araya geldiği daha geniş bir toplantı düzenleyeceğiz. Havzadaki herkesin bu şekilde katılımını sağlamayı amaçlıyoruz. Yarın yönetim planı ve uygulanacak esaslar önümüze geldiğinde kimse şaşırmamalı. Yapılması gerekenler ve fikirler önceden tartışılmalı ve konuşulmalı” diye konuştu.
  Büyük Menderes Nehri"nin Aydın için özellikle Aydın"ın Söke ilçesi için olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Aydın Valisi Mustafa Malay da, çiftçilerin kirliliğe katkılarından bahsetti. Üreticilerin bugüne kadar bilinçsiz kimyasal ilaç kullandıklarına dikkat çeken Malay; “Özellikle çiftçilerimiz gübrelemede aşırı kimyasal gübre vermek kaydıyla büyük zarar veriyor. Çiftçimiz yapılan yeni düzenlemelerle gelişigüzel ilaç kullanamayacak, ilaçlarını reçete ile alacak. Böylelikle tarımsal kirlenmenin önüne geçilmeye başlanacak” şeklinde konuştu.
  3 il bir araya gelerek Menderes Nehri"ni kurtarmanın yollarını aradıklarını belirten Vali Malay; şunları söyledi: “Büyük Menderes"i kirlilikten kurtarmak eskiden olduğu gibi suyunun içilebildiği, içinde balıkların olduğu günlerine geri döndürebilmek için sadece devletin, bazı kurum ve kuruluşların çaba göstermesi yetmez. Bu konuda halkın ve bu bölgede yaşayan herkesin hassas olması, bilinçlendirilmesi gerekir”
  Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü"nden eşleştirme projesinde görevlisi Nermin Çiçek de, havzada kurulan birliği çok önemsediklerini, bölgenin ve çalışmaları yapılan projenin kurulan birlik ile büyük şans yakaladığını ifade etti. Büyük Menderes Havası için hazırlanan projenin uygulayıcılarla şekil almasının çok önemli olduğuna vurgu yapan Nermin Çiçek; “AB ülkelerinin çoğu Menderes için büyük çaba sarf ettikleri gibi, çok büyük heyecan da duyuyor” dedi.
  AB Türkiye'de Su Sektörü İçin Kapasite Geliştirilmesi Eşleştirme Projesi kapsamında Türkiye"de 2 yıldır çalışmalar yürüten Hollandalı Henk Sterk ise, proje aşamasında Aralık 2007"den bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. İki yılık sürede Menderes Havzası"nın tanımı, ekonomik yapısı gibi özeliklerini içeren karekterizasyonu gibi çalışmaları içine alan 3 aşamayı tamamladıklarını belirten Henk Sterk; proje kapsamında 4 basamak olan alınabilecek önlemler ve 5. Basamakta da yönetim planının oluşturulması ile çalışmaların sona ereceğini kaydetti. AB ülkelerinin tamamında Türkiye"de menderes Nehri için yapılan çalışmaların aynen yapıldığını belirten Sterk; AB"nin bu çalışmaları zorunlu kıldığını belirtti.

  Diğer Haberler
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Apple iPhone X ve iPhone 8'i tanıttı13 Eylül 2017 Çarşamba 03:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim