• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Söke'de ağaç koruma talebi

  08.01.2009 15:10
  Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Park Şefliği, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)’un başvurusu üzerine Söke ilçesine bağlı Nalbantlar köyünde bulunan asırlık zeytin ağacının koruma altına alınması için çalışma başlattı.
  Sökede ağaç koruma talebi
  Söke'de ağaç koruma talebi Söke'de ağaç koruma talebi Söke'de ağaç koruma talebi

  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yaptığı yazılı açıklamada, birçok ülkede yaş, gövde genişliği ve boy bakımından kendi türlerinden ayrılan ağaçların ''anıt ağaç'' kabul edildiğini ve korunduğunu söyledi. Söke ilçesine bağlı Nalbantlar köyünde de çevresi 5,5 metre, boyu 8,30 metre ve tepe çapı 9,87 metre olan anıtsal nitelikte bir zeytin ağacı bulunduğunu belirten Sürücü, ''Yüzyılların mirası olan bu zeytin ağacının oyukları kireç kum karışımı bir harçla doldurulmuş. Asırlar boyu burada yaşayan bu güçlü ağaca, belki iyi niyetle ama bilinçsizce insan kaynaklı bir müdahale yapılmış.Bu ağaçlara sahip çıkmamız ve gelecek nesiller için korumamız gerekli. Ağacın, gelecek nesillere ulaşabilmesi, korunması, anıt ağaç statüsüne alınması için Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Park Mühendisi Erdinç Kutsal ile ölçümlerini gerçekleştirdik. Sonuçlar Aydın Kültür ve Tabiatı Koruma Kuruluna gönderilecek. Bölgemiz bir doğal anıt daha kazanmış olacak” dedi.
  Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Park Mühendisi Erdinç Kutsal da gerekli ölçümleri yaptıklarını ve araştırma bilgilerini Aydın Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu"na gönderdiklerini belirtti.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim