• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830

  Söke Serçin Eko Turizim Alanı- Arapapıştı Kanyonu-Kuşadası Uçak Batırma Turizmi

  09.10.2018 08:30
  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Ahmet Gözen / İstanbul'dan Mektuplar

  Sevgili okuyucularım medyanın görevi tarihe yapılanlar hakkında not düşmektir. Tarihe not düşmüşüm…

    

  Aydın milletvekillerinin ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin görevi ‘’HALKIN HEM CEBİNE HEM GÖNLÜNE DOKUNMAKTIR.’’ İşte o zaman halkta karşılığı olmaktadır. Bunun Karşılığında görev süreleri bittiğinde tekrar halkın karşısına çıkarak rey istemeleri çok normaldir.

   

  Aydın Büyükşehir Belediyesinin Aydın ilinde bugün iç Turizm ve dış turizm açısından Aydın iline yaptıklarına bir göz atalım.

   

  01.05.2017 tarihli yazım…

   

  “KEMER ARAP APIŞTI KANYONU”

  1 yıl evvel konuyu Sayın Özlem Çerçioğlu ile konuşmuştuk. Bozdoğan ilçesinin gelişmesi için ürettiklerini satması maksadıyla turizme ihtiyacı olduğunu ifade etmişti.

  Sayın Özlem Çerçioğlu’nun ifadesiyle “Dünyanın 8. Harikası Bozdoğan Arapapıştı Kanyonu” için ciddi adım atıldı.

  arapasti.jpg

  Özlem Hanım kuş uçmaz kervan geçmez Bozdoğan’da köylüyü turizmle tanıştırıp bu civardaki köylüleri kalkındırmak istemektedir.

  Aynı Çakırbeyli’de olduğu gibi köylüye müthiş ekonomik katkı sağlanacaktır.

  Hayırlı olsun.

  Ben de bu kanyonu CHP İl Başkanı Bayram İnci ve Sayın Özlem Çerçioğlu ile birlikte gezdim. Harika bir yer. M.S 500 yılına kadar inen tarihi ile bir yeryüzü cenneti.’’

  ARAPAPIŞTI KANYONU AÇILDI,

  Peki, ne oldu?

  Aydın ilinin en ücra noktası olan Bozdoğan köylüsü ve ilçesi turizm le tanıştı peki ne oldu?

  100 bin yerli yabancı turist geldi. Her turist en az yemesi içmesi gezmesi alışverişi günlük 100 TL bıraktı x 100.000 turist = 10 milyon TL Bozdoğan köylüsüne para bıraktı. Geçenlerde bu köyde oturan Durmuş ve eşi Neriman Hanım aradı. “Ahmet Ağabey Allah razı olsun Özlem Çerçioğlu’ndan,  Bozdoğanın Bu kuş Uçmaz köylerimizde 3 ay tütün işçiliğine ve diğer işlere gittiğimizde yevmiye 50 TL idi şimdi günde 2.000 TL’ye para demiyoruz” dedi.

   Arap Apıştı Kanyonu için elli bin laf söylendi ama şimdi bu bölgeye para yağıyor kim yaptı Sn. Özlem Çerçioğlu? Peki, aylarca bu konuya ayak direyen siyasi iktidarın DSİ’si benim yazdığım yazılar ile www.aydinpost.com katkıları Sn. Özlem Çerçioğlu’nun burada bu tesislerin yapımına onlarda katkıda bulundu. Kötü mü oldu?

     

  16.05.2016 Tarihli Yazım

  BAFA GÖLÜ SERCİN EKO TURİZİM PROJESİ

  …Konuya nerden başlayayım bilmiyorum ama inanın çok utandım. Bafa gölü gibi bir cennet bahçesini yılan balıkları biliyormuş da ben bilmiyormuşum. İnanın çok utandım.

  Sn. Özlem Çerçioğlu’nun Bafa Gölü Eko Turizm açılışı konusu gündeme gelince biraz araştırdım. Meğer yılan balığı Bafa gölünü biliyormuş da ben cahil kalmışım.

  Konuya gelelim…

  sercin-koyu.jpg

   

  MEKSİKA-BAFA ARASINDA YILAN BALIĞININ DEVAM EDEN YAŞAM DÖNGÜSÜ

  Bafa Gölü’nün yılanbalıkları da Dünyadaki tüm yılanbalıkları gibi eşeysel olgunluğa geldiklerinde, üremek için Meksika’ya doğru uzun bir yolculuğa çıkarlar.

  Yılan balıkları dünyada sadece Meksika’nın Saragossa Körfezi’nde üremektedir.
  Yumurtadan çıkan yılan balığı yavruları Meksika’nın Saragossa Körfezinde bir yıl kadar
  yaşamlarını sürdürdükten sonra tersine göç ile atalarının yaşadıkları Ege denizine iç sularımıza gelirler.
  Meksika’nın Saragossa Körfezi’nden yola çıkan yılan balıkları Okyanusu aşarak,
  Cebelitarık Boğazından geçip, Akdeniz üzerinden Ege sularına girerler.
  Ege’de Büyük Menderes Nehri vasıtasıyla Bafa Gölü’ne gelip, yaşam döngülerini devam ederler.

  Özlem hanım işte burada devreye giriyor açıklıyor:

  “Söke -Serçin eko turizmin merkezi olacak” diyor.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi, Bafa Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisindeki Söke’nin Serçin Mahallesinde örnek bir projeye imza atarak eko turizm faaliyetlerinin startını veriyor ve diyor ki,

  “Doğanın ve tarihin bize armağanı olan, Bafa Gölü Tabiat Parkı sınırları içerisinde, hiç bir imalat ve yapılaşma olmadan ekolojik dengeyi koruyacağıma söz vermiştim. Hazırladığımız özel projelerle, doğamızı koruyarak Turizm zinciri içindeki yerimizi alacağız. Peki, neler olacak Serçin’de? Buraya gelen ziyaretçilerimiz tabiat parkını, bisiklet ve kano gibi doğaya zararsız araçlarla ya da yürüyerek gezebilecekler. Son derece keyifli gezinti parkurlarımız olacak.’’

  Peki, Ne oldu?

  Şu an yukarıda Serçin Tabiat Parkı oldu. Sayın Özlem Çerçioğlu söylediklerini gerçekleştirdi. Akın akın yabancı ve yerli turistler bu tabiat parkına gidiyor. Köylüler de yakaladıkları yılan balıklarını ve ürettikleri tarım ürünlerini satarak para kazanıyorlar. Kötü mü oldu? Asla. Bu arada Orman Bakanlığı da yıllar sonra burayı hatırlayarak kuş gözlem platformunu yaptı.

  Ancak şimdilerde bu Serçin üzerinde polemikler yaratılmasına fevkalade üzüldüğümü söyleyeyim. Bence Sayın Özlem Çerçioğlu’nun yaptığı eserlere siyasi iktidar olarak siz de katkıda bulunun beyler..

  SERÇİN’de daha çok şey yapılacak. Ama şu an yapılanlarla Aydın, eko turizmde atılım yapmıştır.

  Serçin’de sonuç;

  10.000 ziyaretçi, 5.000 bisiklet turu yapılmış. Turist gelmeye devam ediyor.

  Peki, beyler Serçin orada duruyordu, yılan balıkları ta Meksika’dan 6.000 km  yol kat edip buraya gelirken siyasi iktidarın milletvekilleri hele Turizm eski Bakanı Sn. Atilla Koç buraya yılan balığı yemeye gelirken siz niye Serçin’de eko turizmini başlatmadınız?

  Şimdi yapılanları eleştirmek yerine BAFA GÖLÜNÜN kirliliğini önleyin Allah aşkına.

   

  06.06.2016 tarihli Yazım,

  KUŞADASI TURİZİMİ İÇİN UÇAK BATIRMA OLAYI

  kusadasi-ucak-batirma.jpg

  Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, dünyanın en büyük uçak batığı özelliğini taşıyacak Airbus A300 yolcu uçağı, dev operasyonla batırıldı. İlginç olayı izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeye akın etti. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası'nda dalış turizmini cazip hale getirmek için harekete geçti. Aydın Belediyesi İstanbul'da özel bir havayolu şirketinin uçuştan çektiği Airbus A300 tipi uçağı 270 bin liraya satın aldı. 54 metre uzunluk, 44 metre kanat genişliğine sahip Airbus A300 tipi uçak parçalara ayrılarak 7 TIR'la geçen 1 Nisan'da Kuşadası'nın Güzel çamlı Mahallesi'ne getirildi.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin dalış turizmini geliştirmek içi Kuşadası Körfezi’nde batırdığı Airbus A300 tipi uçağı bu iş için batırılan en büyük batık olduğu söyleniyor.

  DAHA ŞİMDİDEN TURİZİM MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI.

  “Airbus A300 tipi uçağa ilk dalışı Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can gerçekleştirdi.

  kusadasi-ucak-batirma-derya-can.jpg

  Peki, Ne oldu?

  Ak Parti bile kendi reklamında o çok eleştirdiği bu olayı kendi yapmış gibi reklamına koydu. Tabii iyide yapmış. Ancak Ak Parti Milletvekili Metin Yavuz Serçim’de Özlem hanıma bizim yaptığımız platformu kullanmış demesi çok ilginç.

  Peki, Özlem Hanım da size sorsa uçak batırma olayını siz niye sahiplendiniz? Cevabınız ne olacak?

  Şunu söyleyeyim… İyi yaptınız… Aydın için reklamın ben yaptım sen yaptın meselesi olmaz. Kuş Gözetleme Platformunu da Sayın Özlem Çerçioğlu “Ben yaptım” demiyor. Böyle bir açıklama okumadım, görmedim.

  Gelelim sonuca…

  Kuşadası batık uçağına yaklaşık 12 bin dalış yapılmış. Etrafındaki otellere daha şimdiden turistler rezervasyon yapıyor. Bu otellerin içinde onlarca dalış okulu var ve Kuşadası’na bu pahalı spordan milyarlarca gelir gelmekte. Hızla Mısır Kızıldenizde’ki ŞARM EL ŞEYH rakip olabilir.

  Şu anda görev yapan değerli Ak Parti Milletvekillerinden beklenen Aydın İçin hizmet üretecek projeler ortaya koymalarıdır. Yoksa leyleğin ömrü lak lak ile geçer misali vakit geçirmemelidirler.  

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1688 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim