Telegram'ın son güncellemesi, gerçek zamanlı mesaj çevirisi getiriyor Telegram'ın son güncellemesi, gerçek zamanlı mesaj çevirisi getiriyor
Kripto para borsası 2020 yılında popülaritesini arttırmaya başlamış, 2021 yılında ise adeta fırtınalar estirmişti. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji meraklıları hem yeni bir serüvene atılmak hem de zengin olabilmek için bu dönemi bir fırsat olarak gördü ve kripto para furyası yayıldıkça yayıldı. Ancak art arda patlak vermeye başlayan skandallar, dünyanın ekonomik krize girmiş olması ve Rusya ile Ukrayna arasında baş gösteren savaş, kripto paraların nefesini kesti ve her zaman olduğu gibi yine olan küçük yatırımcıya oldu.

Geçtiğimiz yıl 100.000 dolarların konuşulduğu Bitcoin’in şimdilerde acaba 15.000 dolara kadar gelir mi korkusu yaşatması yetmezmiş gibi, bir de merkezi hükümetler tarafından bu paralardan elde edilen kazançların vergilendirilmesi gündemde. Bu konuda adım atan son isimse İtalya oldu.

Bizzat İtalya Başbakanı Giorgia Meloni tarafından desteklenen yasa tasarısına göre, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kripto para alım satımından elde edilen kazançların %26’sı devlete vergi olarak ödenecek. Bu durumun tek istisnası ise kazanılan paranın miktarı olacak. Yasa tasarısına göre İtalya vatandaşlarının vergi ödemesi için söz konusu kazancın 2.000 Euro’nun üzerinde olması gerekiyor.

Öte yandan sabah saatlerinde AvrupaBirliği Merkez Bankası tarafından kripto paralara yönelik yapılan sert açıklamalar düşünüldüğünde, 2023 yılının da bu sektör için zor bir yıl olabileceğini söylemek yanlış olmaz.