Amerikalı teknoloji devi Apple yeni işletim sistemi sürümü iOS 16’nın üzerinde çalışmaya devam ederken, bir sızıntı kanalından servis edilen iOS 16 güncellemesini alacak telefonlar listesi gündeme bomba gibi düştü.

Netflix'in Gizli Cadılar Bayramı filmlerini ve dizilerini bulmak için kategori kodları Netflix'in Gizli Cadılar Bayramı filmlerini ve dizilerini bulmak için kategori kodları
Apple, Haziran ayının başında düzenlediği WWDC 2022 etkinliğinde yeni işletim sistemi sürümü olan iOS 16’yı resmen tanıtmış ve bu sürüme ilişkin en önemli özellikler ile yenilikleri de kullanıcılarıyla paylaşmıştı. O günden bu yana gelen sızıntılarda, iOS 16’nın pek çok etkileyici özelliği gün yüzüne çıkarken, hiç konuşulmayan bir konu vardı o da hangi telefonlar bu güncellemenin dışında kalacak?

Apple’a yakınlığıyla bilinen ve bu güne kadar servis ettiği doğru sızıntılarla güvenilirliğini çoktan göstermiş olan iPhonesoft isimli internet sitesi, işte bu eksik kalan parçayı tamamladı. Sitenin yayınladığı habere göre, Apple yeni işletim sistemi sürümünü alabilmenin temel şartının en az A10 işlemciye sahip olmak olduğunu iddia etti. Bunun ne manaya geldiğini tam olarak bilmiyorsanız söyleyelim. Eğer iddialar doğruysa, Apple’ın A9 ve A9X  işlemcilerle satışa sunduğu iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone SE 2016, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri güncelleme kapsamının dışında kalacak.

Bununla birlikte eğer iPhone 8 ve daha sonrası piyasaya sürülmüş herhangi bir iPhone modeli kullanıyorsanız sizin için korkulacak bir durum yok demektir. Ayrıca benzer bir durumun tabletler için de geçerli olacağını ve iOS 16 sürümüne terfi edebilmek için iPad Mini 5 ve sonrası bir cihaza sahip olmanız gerektiğini de söyleyelim.