• BIST 97.149
 • Altın 282,758
 • Dolar 5,7454
 • Euro 6,3899

  Şok açıklamalar: 'Kemiği toza çeviren' kurşunlarla saldırıyorlar

  31.07.2018 10:42
  Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) Lübnan Ofisi İcra Direktörü Cihan Besisu, İsrail askerlerinin, Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılan Filistinlilere saldırılarında "kemiği toza çeviren" kurşunlar kullandığını söyledi.
  Şok açıklamalar: 'Kemiği toza çeviren' kurşunlarla saldırıyorlar
  Şok açıklamalar: 'Kemiği toza çeviren' kurşunlarla saldırıyorlar Şok açıklamalar: 'Kemiği toza çeviren' kurşunlarla saldırıyorlar Şok açıklamalar: 'Kemiği toza çeviren' kurşunlarla saldırıyorlar

  Örgüt tarafından Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki En-Nimer Sanat ve  Kültürevi'nde "Kemikler Toza Dönüştüğünde" temalı panel düzenledi.

  Gazze'deki sağlık sektörünün durumunun değerlendirildiği ve Gazze'den  görüntülere de yer verilen panelde, örgüt doktorlarının karşılaştığı vakalarla  ilgili değerlendirme yapıldı.

  Panelde konuşan Cihan Besisu, bu etkinliğin temasının, Büyük Dönüş  Yürüyüşü gösterilerinin ilk haftasında yaralıları tedavi eden örgüt mensubu bir  cerrah tarafından kullanılan ve gördüklerini tam anlamıyla yansıtan bir ifade  olduğunu vurguladı.

  Gösterilerin başlamasının ardından iki ay içinde örgüt doktorlarının  tedavi ettiği yaralı sayısının, İsrail'in 2014'te Gazze'ye düzenlediği operasyon  sırasında müdahalede bulunduklarından fazla olduğunu dile getiren Besisu, "Örgüte  bağlı kliniklerde çok sayıda yaralı tedavi edildi ve sağlık ekipleri, kemiklerin  tam anlamıyla toza dönüştüğü vakalara tanık oldular. Yapılan ameliyatlar  yaralıların durumlarını stabilize etse de pek çoğunun ek ameliyatlara ve uzun  süreli rehabilitasyona ihtiyacı var." dedi.

  Örgütün Filistin'de ilgilendiği yaralılardan bazılarının, yaşadıkları  olaylar, İsrail'in baskınları ve gece gerçekleştirdikleri gözaltılar nedeniyle  şok yaşayan çocuklardan oluştuğunu ifade eden Besisu, İsrail'in uyguladığı  ambargoyla Gazze'nin dünyadaki en büyük açık hapishaneye dönüştüğünü anlattı.

  Gazze'de sağlık sektörünü etkileyen sosyal, ekonomik ve siyasi  sebeplerin varlığından bahseden Besisu, hastanelerde elektrik kesintileri, içme  suyu ve temel tıbbi malzeme eksikliği yüzünden sıkıntılar yaşandığını, bu durumun  da örgütün çalışmalarını aksattığını sözlerine ekledi.

   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim