WhatsApp’ın yeni özelliği yine birçok kişiyi fazlasıyla mutlu edecek WhatsApp’ın yeni özelliği yine birçok kişiyi fazlasıyla mutlu edecek
Plastik atıkların çevreye verdiği zarardan ötürü marketlerden alışveriş esnasında alınan poşetler ücretli hale getirilmişti. Buradaki temel amaç alınan ve çevreye atılan poşetleri azaltmaktı. Bu uygulama kısmen de olsa işe yaradı. Zira pek çok kişi artık marketlerden alışveriş yaparken, poşet istemiyor.

Bu uygulama ilk olarak hayata geçtiği dönemde poşet için alınan 25 kuruşun bir kısmı satıcıya, bir kısmı ise devlete aktarılıyordu. Sonrasında ise poşetten alınan ücretin tamamını devlet almaya başladı.

Resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte 25 kuruş olan poşetin fiyatı 38.5 kuruşa yükseldi. Peki bu ne anlama geliyor. Hemen açıklayalım.

Artık marketler sattıkları poşet başına devlete 38.5 kuruş ödeyecekler. Fakat bu tutar alıcılara yansımayacak. Yani bizler marketten aldığımız poşetler için 25 kuruş ödemeye devam edeceğiz. Marketler ise 38.5 kuruş ödeyecekleri için 13.5 kuruşluk farkı kendi ceplerinden ödemiş olacaklar.

Bu zam sonrasında marketlerin poşetler için para isteyip istemeyeceği ise ayrı bir soru işareti. Zira poşet verilip fişe yansıtılmazsa o zaman sorun olmayacaktır. Yani poşet için bir para ödemeye gerek kalmayacaktır. Fakat fişe yansıtılan her bir poşet için marketler artık 38.5 kuruş ödeyecekler. Dileriz bu ücret önümüzdeki süreçte tamamen alıcılara yansıtılmaz.