• BIST 108.883
 • Altın 151,001
 • Dolar 3,6635
 • Euro 4,3233

  Sohbet ederek böbrek nakli

  27.04.2009 11:38
  Böbrekleri iflas eden Mehmet Hamiti Bebe, oğlundan böbrek nakline razı oldu. Ameliyat korkusu yüzünden operasyon lokal anesteziyle yapıldı. Bebe de, doktorla konuşa konuşa yeni böbreğine kavuştu..
  Sohbet ederek böbrek nakli
  Sohbet ederek böbrek nakli Sohbet ederek böbrek nakli Sohbet ederek böbrek nakli

  ANTALYA'DA tıp literatürüne geçecek operasyonla, hastaya "konuşa konuşa" böbrek nakli yapıldı. Oğlundan aldığı böbrek kendisine nakledilirken Mehmet Hamiti Bebe ameliyatının her adımı izledi. Doktorlarıyla sohbet edip şakalaştı. 30 yıllık şeker hastası olduğu için iki buçuk yıl önce böbrekleri iflas eden Mehmet Bebe organ bekleme listelerine adını yazdırdı. İki buçuk yıl boyunca çalan her telefonu, organ bulunduğu umuduyla açtı. Bu süre içinde sağlığı iyice bozuldu. 73 kilodan 52 kiloya kadar düştü. En sonunda dört çocuğundan üçüncüsü olan 23 yaşındaki Mahmut Bebe, babasını kendi böbreğini vermeye ikna etti. Ancak bir sorun vardı. Mehmet Hamiti Bebe'nin, ameliyat korkusu vardı operasyon esnasında uyutulmak istemiyordu. Onlarca hastane dolaştılar ve daha önce de uyanık haldeki hastalara organ nakli yapan Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibiyle tanıştılar. Antalya Medical Park hastanesinde önce Mahmut Bebe'den genel anestezi altında böbreği alındı, yan ameliyathanede bekleyen baba da bu arada ameliyata hazırlandı. Tüm operasyon yapılırken arada sadece bir perde vardı. Bu perdenin ardından ameliyattaki tüm detaylar anında Mehmet Bebe'ye aktarıldı. Ameliyat dört saat sürdü. Mehmet Hamiti Bebe ameliyatının her adımı izledi. Doktorlarıyla sohbet etti, hatta onlara nakilden sonraki hayatı için kurduğu hayalleri bile anlattı.

  'SU İÇMEYİ ÖZLEDİM'
  Ameliyat sonrasında da Bebe'nin ayağa kalkması çok daha kısa sürede gerçekleşti. Zira genel anestezinin akciğerlerde yarattığı toparlanma süresine ihtiyaç olmamıştı. Mehmet Bebe hızla iyileşti hatta sadece 5 gün sonra taburcu oldu. Mehmet Hamiti Bebe, ilk önce çok heyecanlandığını, böbreğin çalıştığını öğrendikten sonra ise heyecanın yerini mutluluğun aldığını belirterek ekledi: "İki buçuk yıldır su içemiyordum. Şimdi ilk işim kana kana su içmek olacak." Prof. Dr. Alper Demirbaş da, ameliyat esnasında heyecanlanmayan ve az kilolu olan bazı hastalarda bu yöntemi önceden uyguladıklarını belirtip şöyle dedi: "Eğer hastanın durumu tıbbi şartlara uygunsa lokal anestezi altında ameliyat ediyoruz. Soğukkanlı ve sakin olması gerekiyor. Eğer heyecanlanırsa hemen narkoz verip genel anesteziye geçebiliyoruz. Ancak bu yöntem organ naklini bir operasyona çeviriyor. Hastanın iyileşme süresi kısalıyor."

  Sabah

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim