• BIST 106.991
 • Altın 151,567
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Soğuk havada kalbe dikkat

  30.01.2008 09:16
  Tüm yurtta etkisini sürdüren soğuk havaların, kalp sağlığını tehdit ettiği bildirildi
  Soğuk havada kalbe dikkat
  Soğuk havada kalbe dikkat Soğuk havada kalbe dikkat Soğuk havada kalbe dikkat

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, aşırı soğuğa maruz kalmanın kalp ile ilgili şikayetleri bulunan kişiler için risk oluşturduğunu ifade etti.

  Soğuk havanın kalbi besleyen damarlarda büzüşmeye neden olduğunu, bu nedenle ciddi kalp krizi riskini artırdığını belirten Oğuzhan, "Soğuk havalar, kalp sağlığı iyi olanlar için sorun teşkil etmiyor. Ancak, kalbi besleyen damarlarda tıkanmalar olan veya genel anlamda kalp şikayetleri bulunan insanlar için soğuk hava ciddi risk oluşturuyor" dedi.

  Oğuzhan, "Soğuk havalarda rüzgara maruz kalma, ellerde yük taşıma gibi vücudu zorlayıcı hareketler yaparak efor sarf etmek ise bu riski daha da artırıyor" diye konuştu.

  Oğuzhan, daha önce bilinmeyen kalp rahatsızlıklarının soğuk havaya maruz kalma ile birlikte ortaya çıkabileceğini, göğüs ağrısı gibi şikayetler hisseden kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini kaydetti.

  Kalp veya müzmin akciğer hastalığı bulunan kişilerin soğuk havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Oğuzhan, "Özellikle kirli havanın da kalp ve akciğer hastaları için olumsuzetkileri vardır. Kalp ve bronşit hastalarının soğuk havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerekir. Kalp hastalığı riski taşıyanların, Sibirya soğukları olarak adlandırılan bu soğuk havalarda daha dikkatli olması gerekir" diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim