Snap, maliyetleri azaltmak için çalışanlarının yaklaşık %20’sini (yaklaşık 1.300 kişiyi) işten çıkaracağına dair raporları doğruladı.

Terra’nın kurucusuna kötü haber! Interpol devreye girdi Terra’nın kurucusuna kötü haber! Interpol devreye girdi
Şirket ayrıca çoğu orijinal Snapchat şovunu iptal etti (uzun süredir devam eden politika ve haber dizisi Good Luck America hariç) ve diğer projeleri rafa kaldırdı. Snap, oyunları ve mini uygulamaları da bakım moduna aldığını söyledi. Ayrıca Snapchat'in Snap Map ve Sounds özelliklerine odaklanmak için bağımsız Zenly ve Voisey uygulamalarını da kapatacak.

Snap, yatırımcılara yolladığı bir notta işten çıkarmaların, proje iptallerinin ve diğer yeniden yapılandırmaların şirkete Nisan-Haziran çeyreğine göre yıllık nakit maliyet yapısında yaklaşık 500 milyon dolar tasarruf sağlayacağını söyledi. Rakam, içerik maliyetlerinde 50 milyon dolarlık bir azalmayı içeriyor.

Snap CEO'su Evan Spiegel, personele yazdığı bir mektupta, "Maalesef, mevcut düşük gelir büyüme oranımız göz önüne alındığında, devam eden önemli kayıplardan kaçınmak için maliyet yapımızı azaltmamız gerektiği açıkça ortaya çıktı. Önemli sermaye rezervleri oluşturmuş ve diğer alanlardaki harcamaları azaltarak ekibimizin boyutunu küçültmekten kaçınmak için yoğun çaba sarf etmiş olsak da, şimdi daha düşük gelir artışımızın sonuçlarıyla yüzleşmeli ve pazar ortamına uyum sağlamalıyız.” dedi.

Snap, daha geniş bir ekonomik yavaşlamanın yükünü hissediyor. Hisse fiyatı bu yıl %80 düştü (ancak işten çıkarmalar ve yeniden yapılanma haberlerini takiben biraz toparlandı). 2022'de şimdiye kadar, şirketin yıldan yıla gelir artışı %8 ve Speigel'in "bu yılın başlarında beklediğimizin çok altında" olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Snapchat+ abonelik hizmeti, ilk ayda bir milyondan fazla kullanıcının kaydolmasıyla olumlu bir başlangıç ​​yaptı.

Bu arada, şirketin liderlik ekibi yeni bir görünüme kavuştu. Bu hafta, iki üst düzey reklam yöneticisi, yakında reklam destekli bir katman sunmaya başlayacak olan Netflix için ayrıldı. Snap, eski mühendislik kıdemli başkan yardımcısını Jerry Hunter'ı baş işletme görevlisi pozisyonuna terfi ettirdi. Ayrıca, Google'ın İngiltere ve İrlanda başkan yardımcısı ve genel müdürü Ronan Harris'i Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölümünün başkanı olarak getirecek.