banner83

YENİDEN LİDER OLUYOR

HDP'de partinin yeni yönetiminde bulunacak isimler netleşmeye başladı.

YENİDEN LİDER OLUYOR
banner94
banner26

BDP'li milletvekillerinin geçtiği, haziranda kurultay yapacak olan HDP'de partinin yeni yönetimi de netleşmeye başladı. İkna edilen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın HDP Eşbaşkanı olacağı ifade edilirken, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da eşbaşkan olacağı belirtildi. Yüksekdağ, Türkiye’de gülümseyen sosyalizm sloganı ile ifade edilen siyasi hareketin sembolik isimlerden biri. Demirtaş da, DTP genel başkanlığı döneminde sempatik ve uyumlu tavırları ile dikkat çekmişti. Bu iki ismin yeni siyasi yapı çerçevesinde öne çıkması, hem Kürt siyaseti hem de sosyalist siyaset açısından dikkat çekici.

İmralı heyetinde yer alan Sırrı Süreyya Önder ise partininTBMM Grup Başkanvekili olacak. Parti yönetimindeki değişikliklerin 1 Haziran'da yapılması beklenen İmralı ziyaretinde de Abdullah Öcalan'a iletilmesi bekleniyor.
  
Çözüm süreci kapsamında HDP heyetinin İmralı’ya gerçekleştireceği 18. ziyaretin bu hafta sonu yapılması bekleniyor. HDP Grup BaşkanvekilleriPervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Önder'den oluşan İmralı heyetinin 1 Haziran’da adaya gitmesi bekleniyor.
 
İkinci heyet de gidiyor
 
Geçen hafta HDP heyetiyle bakanlar arasında yapılan görüşmede İmralı'ya mevcut heyetin yanı sıra HDP Eşbaşkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile Diyarbakır Bağımsız MilletvekiliLeyla Zana’dan oluşan ikinci bir heyetin daha gitmesi talebi iletilmişti. İkinci heyetin ziyaret talebi Adalet Bakanlığı'nca olumlu karşılanırken, bu heyetin de hafta sonu adaya gidebileceği kaydedildi. Buna göre Buldan, Baluken ve Önder’den oluşan heyetin yapacağı ziyaretten bir gün önce ya da bir gün sonra ikinci heyet Öcalan ile görüşecek.
 
Bakanlar zirvesi gündeme gelecek
 
İmralı ziyaretinde HDP heyetinin geçen hafta Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanıefkan ala ve Adalet Bakanı bekir bozdağ ile yaptığı görüşme masaya yatırılacak. Bakanlarla yapılan görüşmede Öcalan'ın bir önceki ziyarette vurguladığı yerel yönetim özerklik şartı ve demokratik sivil toplum yasası konusunda yapılan değerlendirme konuşulacak.
 
DTK'nın başına Baydemir geliyor
 
İmralı'ya yapılacak ziyaret, BDP ve HDP'nin kurultayları öncesine denk gelmesi nedeniyle önem taşıyor. Bu kapsamda HDP heyeti, Öcalan'a kurultay çalışmaları hakkında bilgi verecek ve HDP'nin yeni yönetimi hakkında belirlenen isimleri iletecek. Edinilen bilgiye göre, 8 Haziran'da yapılacak BDP kurultayında Eşbaşkan Demirtaş, HDP'ye geçecek. Demirtaş'ın yerine gelecek eşbaşkanlar ise milletvekillerinden oluşmayacak. BDP'ye eşbaşkan olacak isimler bölgede yaşayanlardan oluşacak. Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in ise yerel meclis şeklinde örgütlenen ve demokratik özerklik uygulamasına öncülük eden Demorkratik Toplum Kongresi'nin (DTK) başına geçmesi bekleniyor. BDP kurultay sonrası Demokratik Bölgeler Partisi adı altında Güneydoğu'da demokratik özerklik uygulanması konusunda çalışmalar yapacak.
 
Yeniden Demirtaş
 
Yerel seçimlerin ardından HDP'ye eşbaşkan olmayacağını açıklayan Demirtaş'ın durumu İmralı'da gündeme geldi. Yoğun görüşmeler ve parti tabanının isteği üzerine Demirtaş ikna edildi. Bu kapsamda Demirtaş'ın 22 Haziran'da yapılacak HDP kurultayında eşbaşkan olması bekleniyor. Partiye ikinci eşbaşkan olarak da ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın seçileceği ifade ediliyor.
 
Önder, Grup Başkanvekili oluyor
 
HDP kurultayının ardından parti yönetiminde köklü değişikliklerin yapılması beklenirken, bu değişikliklere ilişkin İmralı'da Öcalan'ın fikrine de danışılacak. Bu kapsamda HDP Meclis Grup Başkanvekilleri'nde görev değişikliği yapılacak. Buldan HDP Grup Başkanvekilliği görevini yapmaya devam ederken, Baluken ise TBMM İdari Amiri olacak. Baluken'in yerine de Önder'in getirilmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 11:30

banner102